Wymień sobie okno

Zbliża się wiosna, a z nią mniejsze i większe remonty w naszych mieszkaniach. Jedną z najczęściej wykonywanych prac jest wymiana okien

Stare, drewniane okna, tzw. skrzynkowe, odchodzą do lamusa. Na ich miejscu pojawiają się o nowsze, bardziej wytrzymałe, o ciekawym wzornictwie.

Możemy zdecydować się na dosyć drogie okna drewniane lub aluminiowe albo na okna PCV, które są w tej chwili najtańsze.

Od czego zacząć

Wybór jest spory. Producenci prześcigają się w pomysłach, rozwiązaniach technicznych, promocjach, aby tylko zadowolić klientów.

Proces wyboru okna zaczynamy od zmierzenia szerokości i wysokości naszych okien. Będziemy wiedzieć, czy klasyfikują się jako standardowe (czyli tańsze, do kupienia prawie w każdej chwili), czy mają niestandardowe wymiary, przez co będzie trzeba robić je na zamówienie, co może zwiększyć ich koszt.

Zanim zdecydujemy się na konkretne okna, powinniśmy zapoznać się z ofertami kilku producentów. Różnice między produktami, mimo że wykonanymi z jednakowych profili, mogą być w rodzaju okuć, oszkleniu, uszczelnieniu. A wszystko to wpływa na cenę. Różnice cen okien z profili trzy- i czterokomorowych mogą dochodzić do ok. 200 złotych. Po przejrzeniu katalogów możemy zauważyć, że to, co jest w standardzie u jednego producenta, u innego dostępne jest już za dodatkową opłatą.

UWAGA! W przypadku okien dwu- i trójskrzydłowych powinniśmy zachować taki sam podział, jaki miały stare okna.

Oprócz oferty okien sprawdźmy też ofertę profili, z jakich okno zrobiono. Profile o najmniejszej wysokości będą odpowiednie do okien o małych wymiarach, profile wyższe do okien dużych. Wysoki profil w małym oknie zabiera dużo światła, dlatego - jeśli jest to możliwe - warto zastosować niższy.

UWAGA! W dużych oknach trzeba stosować profile wyższe ze względu na wytrzymałość i sztywność ram okiennych.

W przypadku oszklenia trzeba zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanych szyb. Większość producentów okien stosuje już jako wyposażenie standardowe szyby termoizolacyjne o współczynniku przenikalności cieplnej U=1,1 W/m kw.

Warto też zwrócić uwagę na wygodę przy otwieraniu i zamykaniu. Decydują o tym okucia i zamki. Okucia umożliwiają jednokierunkowe rozwieranie, uchylanie, odchylanie i obracanie skrzydeł okiennych w pionie i poziomie. A po zamknięciu mocują ramę w ościeżnicy w kilku miejscach na jego obwodzie. Dzięki temu okno jest szczelnie zamknięte - ustawienie klamki w określonej pozycji blokuje zawiasy, a specjalne trzpienie ryglujące dociskają skrzydło do ościeżnicy.

Okna już wybrane

Kiedy jesteśmy już zdecydowani, sprawdźmy wstępną wycenę okien, prac demontażowych i montażowych. Powinna ona zawierać: opisy i rysunki okien z zaznaczeniem zastosowanych profili, okuć, oszklenia wraz cenami oraz koszt demontażu i montażu mierzony po obwodzie okna.

PAMIĘTAJ! Wstępna kalkulacja nie jest jeszcze zamówieniem - możemy poprosić o nią kilku producentów, aby zorientować się w ofertach.

Po wybraniu oferty umawiamy się na dokładny obmiar. Osoby mierzące okna powinny sprawdzić, czy nie trzeba będzie zastosować dodatkowych profili lub innych elementów, oraz czy nie będzie problemów z montażem (które mogą zwiększyć koszt).

Należy zwrócić uwagę, czy wielkość ościeżnicy okien pozwoli na jej swobodne wniesienie drzwiami wejściowymi i klatką schodową. Gdy okna będą za duże, jedynym wyjściem będzie wciągnięcie ich od zewnątrz. Na niższych kondygnacjach może się to udać bez specjalnych urządzeń, ale wyżej konieczne może być użycie jakiegoś rodzaju dźwigu, a to zwiększy koszt.

Po pomiarach powinniśmy dostać od firmy, w której zamawiamy okna, formularz zamówienia z: rysunkami i wymiarami okien, symbolami profili, typem oszklenia i zastosowanych okuć oraz dokładną wyceną demontażu i montażu. Ceny można negocjować, ale wszelkie zmiany muszą być wprowadzone na zamówienie!

UWAGA! W sezonie na okna trzeba czasem poczekać kilka tygodni - nawet jeśli są standardowych wymiarów! Datę dostawy ustala fabryka okien i już przy finalizowaniu formalności u sprzedawcy możemy się dokładnie umówić na termin wymiany.

Zaczynamy wymianę

Wprawdzie ekipa, która przyjdzie wymieniać okna, zabezpieczy przed brudem i kurzem nasze mieszkanie, ale dobrze jest też samemu je nieco przygotować.

Po pierwsze, należy umożliwić dostęp do okien. Odsunąć meble, zdjąć firanki czy zasłony. Należy też zabezpieczyć drogę od drzwi do pokojów, tak aby w czasie wnoszenia okien nie zostały uszkodzone meble, kwiaty czy inne elementy wyposażenia mieszkania.

Meble warto zestawić w jedno miejsce i dopiero przykryć, np. folią zabezpieczającą, która zatrzyma kurz i inne zanieczyszczenia powstające przy pracy.

Często wymianie okien towarzyszy też wymiana parapetów. Zwykle trzeba je przyciąć na wymiar już na miejscu. Powstaje przy tym mnóstwo pyłu, dlatego lepiej, aby obróbka parapetów odbywała się na balkonie lub klatce schodowej.

Dobre ekipy montażowe mają ze sobą wszystkie niezbędne do pracy narzędzia - przynoszą też folie do przykrycia podłóg i mebli - a na koniec sprzątają nagromadzony gruz i pył.

Okna z PVC są w pełni odporne na czynniki atmosferyczne, dlatego mogą być montowane przez cały rok. Ale ze względu na specyfikę materiałów montażowych wskazana jest temperatura powyżej 0 st. C. Zimą istotne jest zabezpieczenie piany montażowej przed przemarznięciem.

Cennik prac demontażowych i montażowych okien waha się od ok. 35 do 40 zł za metr obwodu okna. Cena najczęściej obejmuje zatynkowanie i zaszpachlowanie uszkodzonych tynków od zewnątrz i wewnątrz. Jednak samo wykończenie (wyrównanie ścian od wewnątrz i pomalowanie) nie jest z reguły w nią wliczone. Te prace należy wykonać po dokładnym wyschnięciu tynku i gładzi gipsowej, czyli po 1-2 dniach od montażu.

Wiele firm w cenę montażu i demontażu okien ma wliczony również wywóz starych okien.

Więcej o: