Ile kosztuje konto osobiste

Utrzymanie twojego konta bankowego może kosztować nawet 250-300 zł rocznie? Pieniądze znikają po cichu, w małych porcjach, bezboleśnie. Ale ziarnko do ziarnka... Porównaliśmy ceny najpopularniejszych ROR-ów.

Policzyliśmy nie tylko ceny abonamentów. Sprawdziliśmy też, ile rocznie oddajesz bankowi za przelewy i zlecenia stałe, a także ile możesz zarobić na odsetkach, gdy chwilowe nadwyżki pieniędzy przekażesz na tzw. konto oszczędnościowe.

Okazało się, że ceny usług związanych z obsługą ROR-ów różnią się kilkakrotnie. Za identyczny pakiet usług w jednym banku zapłacisz niecałe 50 zł, a w innym - ponad 250 zł! Co ciekawe, nie ma banku, który byłby najtańszy dla każdego.

Jedne banki mają tanią ofertę dla klientów, którzy przelewy zlecają tylko w oddziale i nie korzystają ze zdalnego dostępu do swoich pieniędzy, a inne niskimi cenami nagradzają tych, którzy nie odwiedzają placówek w ogóle, a wszystkie operacje zlecają przez telefon lub internet.

(Pan Tradycyjny

Najbardziej ceni sobie wizyty w oddziale. Nie korzysta z infolinii oraz bankowości internetowej. Tylko część płatności reguluje przez bank, z pozostałymi rachunkami chodzi na pocztę. Miesięcznie w banku zleca tylko trzy przelewy. Gotówkę wypłaca w oddziałach, a czasami też w bankomatach własnego banku. W sklepach płaci zwykle gotówką.

(Pan Wygodny

Nie lubi stać w kolejkach do okienek bankowych, więc wykupił dostęp do pieniędzy przez telefon. W ten sposób zleca cztery przelewy w miesiącu. W oddziale zdefiniował też dwa comiesięczne zlecenia stałe. Gotówkę wypłaca głównie w darmowych bankomatach, ale raz na kilka miesięcy zdarza mu się skorzystać z urządzenia obcego banku. W sklepach przynajmniej kilka razy w miesiącu zdarza mu się zapłacić za zakupy kartą.

(Pan Nowoczesny

Z konta korzysta przez telefon i internet, oddziału banku nie odwiedza prawie w ogóle. Wszystkie płatności reguluje zdalnie, głównie przez bankowość internetową. W ten sposób zleca sześć przelewów w miesiącu i realizuje dwa zlecenia stałe. Gotówkę wypłaca bankomatach, również tych należących do obcych banków. Na koncie średnio ma w miesiącu 1,5 tys. zł. Jest sprytny, więc przez dwa tygodnie (do czasu opłacenia rachunków) pieniądze leżą na koncie oprocentowanym znacznie wyżej od ROR-u. Dzięki temu Pan Nowoczesny nie tylko płaci prowizje, ale też dostaje od banku odsetki.

Uwaga: W zestawieniach uwzględniliśmy tylko najtańsze banki. Jeśli dany bank uzależnia jakąś prowizję od spełnienia przez klienta określonych warunków, założyliśmy, że klient przez pół roku spełnia ten warunek, a przez pół - nie. W przypadku klienta Tradycyjnego założyliśmy, że karty używa tylko w bankomatach. Pozostali dwaj modelowi klienci płacą nią za zakupy i dzięki temu w niektórych bankach nie muszą płacić za używanie karty. Liczbę wypłat z obcych bankomatów (maksymalnie cztery w roku) uzależniliśmy od tego, ile darmowych urządzeń ma dany bank. Im więcej bankomatów - tym mniej wypłat z obcych maszyn. W przypadku Pana Nowoczesnego uwzględniliśmy okresowe lokowanie nadwyżek finansowych na koncie oszczędnościowym (o ile bank ma w ofercie takie konto lub lokaty spełniające podobne funkcje). W wyliczeniach nie uwzględniliśmy opłat za uruchomienie debetu lub kredytu odnawialnego i odsetek z tego tytułu. Założyliśmy, że klienci nie korzystają z kredytów związanych z kontem.

Sprawdź, ile miesięcznie płacisz za swoje konto:

Wypełnij krótki formularz i sprawdź, ile rocznie oddajesz swojemu bankowi w formie prowizji. Idź do sąsiedniego banku i sprawdź, czy gdybyś zmienił konto, w kieszeni zostałoby ci więcej pieniędzy.

* Miesięczny abonament za konto

* Miesięczny abonament za dostęp do konta przez telefon

* Miesięczny abonament za dostęp do konta przez internet

* Miesięczny abonament za kartę płatniczą

* Miesięczna opłata za ubezpieczenie karty płatniczej

* Ewentualna miesięczna kara za niedostatecznie częste używanie karty

* Prowizja za wypłatę gotówki z własnego bankomatu

Ile takich operacji wykonujesz miesięcznie?

ŁĄCZNA KWOTA PROWIZJI

* Prowizja za wypłatę gotówki z bankomatu sieci Euronet

Ile takich operacji wykonujesz miesięcznie?

ŁĄCZNA KWOTA PROWIZJI

* Prowizja za wypłatę gotówki z bankomatu obcej sieci

Ile takich operacji wykonujesz miesięcznie?

ŁĄCZNA KWOTA PROWIZJI

* Koszt przelewu jednorazowego zleconego w oddziale

Ile takich operacji wykonujesz miesięcznie?

ŁĄCZNA KWOTA PROWIZJI

* Koszt przelewu jednorazowego zleconego przez telefon

Ile takich operacji wykonujesz miesięcznie?

ŁĄCZNA KWOTA PROWIZJI

* Koszt przelewu jednorazowego wykonanego przez internet

Ile takich operacji wykonujesz miesięcznie?

ŁĄCZNA KWOTA PROWIZJI

* Koszt realizacji zlecenia stałego

Ile takich operacji wykonujesz miesięcznie?

ŁĄCZNA KWOTA PROWIZJI

* Inne opłaty i prowizje

ILE MIESIĘCZNIE KOSZTUJE CIĘ BANK? (zsumuj wszystkie kwoty)