Internet po ataku na USA
Internet po ataku na USA
Poczta elektroniczna okazała się najskuteczniejszym środkiem komunikacji po katastrofie w USA - donosi magazyn "New Scientist". Po ataku zablokowały się sieci telefoniczne stacjonarne i komórkowe. Niektórzy uwięzieni w budynku dzwonili, korzystając z łączy internetowych (Voice over IP), dzięki czemu uniknęli korzystania z tradycyjnej sieci telefonicznej.
Na większości stron dużych firm technologicznych i portali internetowych pojawiły się kondolencje dla rodzin ofiar zamachów oraz informacje o tym, jak można pomóc - najczęściej podawano numer infolinii Czerwonego Krzyża. - Strona Amerykańskiego Czerwonego Krzyża była w pewnym momencie głównym środkiem komunikowania się z ludźmi. Pozwoliła oszczędzić wiele wysiłku, jaki włożylibyśmy w komunikację - opowiada reprezentant Czerwonego Krzyża w Londynie.
Na duńskiej stronie http://lightacandle.sol.dk można zapalić wirtualną świeczkę za zmarłych w ataku i przeciw terroryzmowi. Wczoraj po południu internauci zapalili ponad 340 tys. świeczek. Przybywało ich w tempie ok. 3 tys. na godzinę.
Jeszcze w czwartek próba wejścia na stronę WTC kończyła się komunikatem "Page not found". W piątek pojawiły się tam odnośniki do stron informacyjnych o zamachu.
Strony informacyjne, takie jak BBC i CNN, "ugięły się" pod naporem odwiedzających. Wiele informacji krążyło jednak drogą e-mailową i na grupach dyskusyjnych.
Tuż po zamachu w Internecie pojawiło się wiele stron pozwalających poszukiwać zaginionych. Można było na nich wpisywać osoby ocalałe i pytania o tych, którzy nie wrócili do domu. Telewizja CNN czeka na zdjęcia zaginionych wysyłane e-mailem na adres missing@cnn.com.
Komputerowi hakerzy różnie reagują na wtorkowy zamach. Jedna z grup The Dispatchers zapowiedziała informatyczną wojnę przeciwko islamskim serwisom w sieci. Inna wpływowa grupa hakerów Chaos Computer Club potępiła jednak ten apel: "Patrzymy bezradnie na siłę destrukcji. Ale wierzymy w potęgę komunikacji, która zwykle zwycięża siłę nienawiści."
-
"Bioreaktor" zatruł Odrę? Niemieccy naukowcy o algach, regulacji rzeki i przyczynach katastrofy
-
Dostałeś gotówkę od rodziców? Fiskus zbada, czy do kwoty nie doliczyć podatku
-
Gdańsk. Awantura o "żywe kosiarki" - owce. Urzędnik dyscyplinarnie zwolniony
-
Polska z największym spadkiem PKB w całej Unii Europejskiej. Inwestorzy zaniepokojeni, akcje w dół
-
Węglowi oszuści są sprytni. Niech cię nie przekona wpis firmy w CEIDG. "Radzimy się ograniczyć do PGG"
- Michael Burry zaskakuje. Zostawił akcje jednej firmy - od więzień i opieki psychiatrycznej. Inne sprzedał
- Rosyjski samolot naruszył przestrzeń powietrzą NATO. Poderwano węgierskie myśliwce
- Ołów w talerzykach z żyrafami. GIS ostrzega rodziców i wycofuje produkt
- Ukraińskie służby straszą promieniowaniem w Polsce w przypadku awarii w Zaporożu. PAA: Nie ma zagrożenia
- Podatek dochodowy. Ostatnie dni na zmianę formy opodatkowania dla ryczałtowców