Najbogatsi w Europie. Jest Czech, nie ma Polaka

Forbes.com opublikował listę 25 najbogatszych Europejczyków. Tylko ta grupa straciła na kryzysie 42 proc. majątków. Na liście nie ma żadnego Polaka.

W Europie liczba miliarderów spadła z 298 do 196 osób. Żeby znaleźć się w ekskluzywnym gronie 25 najbogatszych według Forbesa trzeba mieć majątek w wysokości minimum 6 miliardów dolarów.

Najbogatszy jest w tej chwili Ingvar Kamprad, człowiek, który stworzył IKEA. Jego majątek jest w tej chwili wyceniany na 22 mld dolarów. Kolejne miejsce zajmują bracia: Karl i Theo Albrecht, najzamożniejsi Niemcy, właściciele sieci marketów Aldi. Potem Hiszpan Armancio Ortega, właściciel m.in. sieci Zara. Tuż za podium mamy Francuza Bernarda Arnault (16,5 mld dolarów) właściciel grupy handlującej towarami luksusowymi LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton.

Pełną listę można obejrzeć na stronach Forbes.com

Kryzys tak przetrzebił portfele wschodnich oligarchów, że pierwsi Rosjanie pojawiają sie na liście dopiero w drugiej dziesiątce. Na liście nie ma żadnego Polaka. Za to na 25. miejscu znajdziemy Czecha Petra Kellnera - magnata bankowości, ubezpieczeń, a ostatnio zainteresowanego producentami kruszców. Majatek Kellnera jest wyceniany na 6 miliardów dolarów.