"USA to wielka piramida finansowa"

Amerykanie od co najmniej 10 lat żyją w gospodarce, która przypomina wielką piramidę Madoffa-Ponziego - twierdzi Nouriel Roubini, ekonomista z Uniwersytetu Nowego Jorku. jeden z tych, którzy przepowiedzieli nadejście obecnego kryzysu.

- Madoff jest lustrem amerykańskiej gospodarki. Wszyscy grali w tę grę. Dlatego staliśmy się Stanami Zjednoczonymi Ponziego - napisał Roubini w magazynie Forbes.

Ponzi stworzył najsłynniejszą w historii piramidę finansową, czyli przedsięwzięcie, które mogło funkcjonować tylko dlatego, że wciąż zgłaszali się kolejni chętni do "zainwestowania" swoich pieniędzy. Te były tak naprawdę przejadane przez oszusta.

Robini wskazuje, że banki udzielały tzw. kredytów kłamców. Nie wymagały wkładu własnego, obciążając pożyczkobiorcę przez pewien czas tylko odsetkami. Ikoną tego typu pożyczek stał się tzw. kredyt NINJA, czyli "no income, no job and assets" - "bez dochodu, bez pracy i aktywów". Wskazuje, że jeśli rząd USA nie będzie dbał o dyscyplinę budżetową, tylko drukował pieniądze pompując biliony dolarów w upadające instytucje finansowe, to może się stać "rządem Ponziego".

- Gospodarka, gdzie stosunek długu gospodarstw domowych i firm do PKB sięga 350 proc. to gospodarka Madoffa-Ponziego. Stany Zjednoczone stały się krajem największego zadłużenia netto. Już niedługo przestaną spłacać swoje długi. Nie można w nieskończoność konsumować więcej niż wynoszą dochody - uważa ekonomista.

Roubini przewiduje, że ceny domów, które spadły do tej pory o 20 proc. spadną w USA o kolejne 20 proc.

Dotychczasowe iluzoryczne bogactwo składało się ze spekulacyjnych baniek na rynku nieruchomości, rynku akcji itp. Kiedy bańka pękła Ameryka okazała się nagim cesarzem.