"Polska": Nowe auta taniej niż używane

Nowe auto kupowane przez osoby prowadzące działalność gospodarczą jest nawet o blisko 5 tys. tańsze niż analogiczne roczne auto w wersji osobowej.

Nowe zmiany w przepisach o podatku VAT umożliwiają odliczenie tego podatku od ceny auto wykorzystywanego służbowo. "Polska" podaje przykładowo, że najtańszy model Opla Corsa w wersji ciężarowej kupowany na firmę kosztuje ok. 28,7 tys. zł, a zwykła wersja osobowa z 2008 roku aż blisko 5 tys. więcej.

Zmiana przepisów jest skutkiem orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który zadecydował, że polski fiskus niesłusznie odebrał przedsiębiorcom możliwość pełnego odpisu podatku VAT od aut z homologacją ciężarową w maju 2004 r.

Jak zauważa gazeta , przez kilka ostatnich lat przedsiębiorcy mogli odliczać VAT tylko do określonej kwoty, a auta z kratką przestały w ogóle funkcjonować. Pierwsze oferty pojawiły się dopiero w lutym. Podstawową zaletą tych aut jest to, że są tańsze o 22 proc., czyli podatek VAT. Im auto droższe, tym korzyść większa.

- Mimo wyroku ETS wciąż nie zmieniono ustawy o VAT, a jedynie interpretację konkretnych przepisów - przypomina Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego "Samar". - Dlatego na wszelki wypadek warto wystąpić o interpretację do urzędu skarbowego, czy na pewno od auta, które zamierzamy kupić, można odliczyć cały VAT - podkreśla Drzewiecki.