Wielka Brytania - lista najbogatszych

Londyńska gazeta "The Sunday Times" opublikowała doroczą listę tysiąca najbogatszych mieszkańców Wielkiej Brytanii. Od zeszłego roku ich łączny majątek spadł dramatycznie - z 413 do 258 miliardów funtów.

Liczba miliarderów na liście "Sunday Timesa" skurczyła się z 75 do 43. Na jej czele figuruje nadal międzynarodowy magnat stalowy Lakshmi Mittal, z prawie 11 miliardami funtów, ale światowy kryzys nie oszczędził i jego fortuny. Jej wartość w ciągu roku spadła o 61 procent. Właściciel klubu piłkarskiego Chelsea, Roman Abramowicz plasuje się na 2 miejscu z 7 miliardami - ma więc o 40 procent mniej niż rok temu. Inny rosyjski oligarcha i miłośnik futbolu, właściciel Arsenalu Aliszer Usmanow stracił aż 74 procent swego majątku, twórca Formuły 1, Bernie Eccleston, 62,5 procent, a właściciel koncernu Virgin, Richard Branson 56 procent.

Nie wszystkim wiedzie się aż tak źle. Mimo spadku cen nieruchomości, książę Westminsteru, który jest właścicielem 120 zabudowanych hektarów w centrum Londynu jest nadal na trzeciej pozycji za Mittalem i Abramowiczem, straciwszy tylko pół miliarda funtów z zeszłorocznych siedmiu.

Obronną ręką wyszli też założyciel sieci supermarketów Morrisons - Sir Ken Morrison i właściciel domu towarowego Harrods, Mohammed al-Fayed. Mmimo recesji obaj wręcz się wzbogacili. Jeden na tym, że ludzie kupują żywność nawet w najczarniejszym kryzysie, drugi - na tanim funcie, który przyciąga do Harrodsa turystów.