"PB": Fałszerze żywności na celowniku

Miliony polskich konsumentów padły w ostatnich latach ofiarą fałszerzy żywności. Państwowa inspekcja wkrótce poda nazwy firm spożywczych, które przyłapała na fałszowaniu produktów żywnościowych - pisze "Puls Biznesu".

- Walka z fałszowaniem żywności w tym roku jest priorytetem. Jesteśmy już po pierwszej kwartalnej turze kontroli według nowego prawa. (...) Do tej pory mandaty były bardzo niskie i sięgały przeciętnie 200-300 zł. Teraz minimalny wymiar kary za obniżoną jakość produktów to 500 zł, a za fałszerstwo 1000 zł - mówi Stanisław Kowalczyk, główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Zdaniem gazety , proceder fałszowania, czyli niezgodność z normą jest najbardziej powszechny w branży mleczarskiej i mięsnej. Nowe prawo przewiduje karę nawet w wysokości 10 proc. rocznych dochodów firmy, ale nie tylko wysokie kwoty mają odstraszyć potencjalnych fałszerzy.

- Gdy inspektor wojewódzki stwierdzi zafałszowanie artykułu spożywczego, wówczas informacja ta wraz z nazwą firmy fałszującej żywność zostanie podana do publicznej wiadomości - zapowiada Kowalczyk.