PKN Orlen największą firmą w Polsce, Kluska najbardziej wpływowym przedsiębiorcą

"Rzeczpospolita" po raz 11 opublikowała listę 500 największych firm w Polsce. Po raz dziesiąty na czele stawki pojawił się PKN Orlen, który w ciągu roku zwiększył przychody ze sprzedaży o prawie jedną czwartą.

Na drugie miejsce z szóstego awansował PZU SA, a na czwarte spadła Polska Grupa Energetyczna. Pozycji nie utrzymał miedziowy gigant - KGHM spadł z siódmego na dziesiąte miejsce. O jedno oczko, na 14. pozycję, awansowała największa firma górnicza w Europie - Kompania Węglowa. Wynik finansowy netto w porównaniu z 2007 rokiem najbardziej poprawiły Bank Pekao SA, Jastrzębska Spółka Węglowa i Netia.

"Rzeczpospolita" przyznała też nagrody Orzeł dla najlepszych i najefektywniejszych firm. W kategorii przedsiębiorstw produkcyjnych wygrała spółka SGL Carbon Polska, wśród firm handlowych i usług niefinansowych - Asseco Poland, a wśród firm finansowych - Eurobank. Specjalne wyróżnienie dla najlepszego debiutanta na Liście 500 otrzymał Sharp Manufacturing Poland. Dzięki uruchomieniu fabryki w Łysomicach zwiększył przychody liczone rok do roku o ponad 570 procent.

W tym roku czytelnicy "Rzeczpospolitej" wybrali największe osiągnięcie minionego dwudziestolecia w gospodarce. Ich zdaniem jest to wolny rynek i wzrost zamożności społeczeństwa. Najbardziej wpływowym przedsiębiorcą ostatnich 20 lat został Roman Kluska, twórca Optimusa.