Warszawska giełda wiodącym rynkiem w Europie

Warszawa jest nadal wiodącym w Europie rynkiem pod względem liczby pierwotnych ofert publicznych i drugim pod względem wartości - wynika z raportu firmy doradczej PricewaterhouseCoopers.

W drugim kwartale tego roku w Europie było zaledwie 28 tego typu ofert. Ich łączna wartość to blisko pół miliarda euro, czyli kilka razy więcej niż w pierwszym kwartale.

Jednak mimo że liczba i wartość debiutów giełdowych od kwietnia do czerwca były dużo wyższe niż w pierwszym kwartale, to w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego były dużo niższe. Rok temu w drugim kwartale w Europie debiutowały 133 spółki, które pozyskały łącznie 9 miliardów 171 milionów euro.

Największym europejskim debiutem w II kwartale tego roku była oferta spółki MAX Property Group na rynku AIM w Londynie o wartości 226 milionów euro. Drugie miejsce zajęła przeprowadzona na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oferta spółki wydobywczej Lubelski Węgiel "Bogdanka" o wartości 116 milionów euro. Trzecim największym IPO była oferta spółki inwestycyjnej z Guernsey - Altus Resource Capital, która zadebiutowała na londyńskim rynku SFM i pozyskała 30 milionów euro.