PGNiG - negatywna niespodzianka w II kwartale

PGNiG miało w II kwartale 94 mln zł straty netto. Analitycy liczyli na 178 mln zł zysku. Powody słabszych wyników to przede wszystkim niższa wycena majątku i wyższe koszty zakupu gazu

Rok temu w II kwartale gazowa spółka wypracowała 280 mln zł skonsolidowanego zysku netto. Mimo słabych wyników zarząd PGNiG pozostaje jednak optymistyczny co do całego 2009 roku - zauważa Reuters.

"Na poziomie wyniku netto spółka odnotowała (w pierwszym półroczu) stratę w wysokości 493 mln zł wobec 1 mld zł zysku netto w analogicznym okresie ubiegłego roku. Mimo to realizacja wyników założonych w rocznych planach dotyczących działalności finansowej grupy kapitałowej PGNiG nie jest zagrożona" - czytamy w komunikacie spółki.

W czerwcu spółka informowała, że w całym 2009 roku możliwe będzie osiągnięcie skonsolidowanego zysku netto ze względu na silny spadek cen paliwa na światowych giełdach.

PGNiG podaje, że w II kwartale 2009 odpisało 162 mln zł w związku z aktualizacją wartości majątku wydobywczego (w związku z korektą założeń co do poziomu ceny ropy i gazu). Koszty zakupu gazu w ujęciu rocznym były wyższe o 339 mln zł.

Strata operacyjna grupy osiągnęła poziom 222 miliony złotych. Rok wcześniej był to zysk na poziomie 345 mln zł. Tutaj, analitycy ankietowani przez Reutersa, spodziewali się 203 mln zł zysku.

Przychody grupy PGNiG spadły do 3,875 mld zł z 3,929 mld rok temu. Eksperci prognozowali 3,935 mld.

Pierwsze 6 miesięcy roku grupa zakończyła stratą w wysokości 493 mln zł.