Zwyżki na Wall Street - zyskują akcje JP Morgan i Bank of America

Indeksy w Ameryce zakończyły sesję na wyraźnym plusie. Dow Jones zyskał 1 proc., a S&P 500 1,5, a Dow Chemical 5 proc. Prawdziwą euforię przeżywały wczoraj akcje amerykańskich banków

Dobrą sesję w USA napędzały pozytywne dane makroekonomiczne. Wskaźnik ISM monitorujący aktywność w sektorze wytwórczym wzrósł we wrześniu do 50,9 pkt - wobec spodziewanych przez analityków 50 pkt i 48,4 pkt w sierpniu.

Dobry wynik wskaźnika ISM zachęcił do kupowania akcji spółek zajmujących się handlem detalicznym - Nordstrom i Limited Brands - wzrosty odpowiednio o 9 proc. i 7,7 proc.

Niewiele gorsze wyniki osiągały wczoraj spółki finansowe. Według analityków to efekt tego, że banki już od kilku miesięcy publikują wyniki lepsze, od spodziewanych.

Bank Goldman Sachs w wydanym wczoraj raporcie zapowiedział, że dobra passa banków będzie trwać - niektóre duże banki będą osiągały w najbliższym czasie wyniki lepsze od konkurencji - napisał Goldman. - Szczególnie dotyczy to dużych banków, takich jak JP Morgan Chase, którego walory zdrożały w poniedziałek o 4,66 proc. Ci sami analitycy z Goldmana podnieśli rekomendację dla Wells Fargo z "neutralnie" do "kupuj" co pozwoliło na zwyżkę rzędu 7,08 proc. Dobrą sesję zanotowały również walory Bank of America, które zdrożały 3,55 proc. - pisze w komentarzu do sesji Jarosław Mizak, z Noble Funds TFI. Rewelacyjny wynik w wysokości plus 8 proc. zanotował wczoraj także Capital One Financial.

To, czy rzeczywiście banki będą mogły pochwalić się dobrymi wynikami za III kwartał okaże się już niebawem, podczas prezentacji raportów okresowych.