Akcje Asseco SEE wzrosły na debiucie na GPW o 15 proc.

Kurs akcji spółki informatycznej Asseco South Eastern Europe (ASEE) wzrósł w środę na debiucie na GPW o 15% do 16,10 zł. Spółka jest dziewiątą, która w tym roku zadebiutowała na GPW.

Pierwszej transakcji dokonano po godz. 10-tej.

Spółka, należąca do grupy Asseco Poland, nie przeprowadziła oferty publicznej. Do obrotu wprowadzono akcje serii od D (powstałe w wyniku scalenia akcji A,B,C) do M. Kapitalizacja spółki wynosi ponad 657,4 mln zł.

Grupa ASEE jest największym podmiotem w Europie Południowo-Wschodniej pod względem przychodów uzyskiwanych ze sprzedaży własnego oprogramowania

i usług w tymsegmencie.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zatwierdziła prospekt ASEE 14 października. Początkowo Asseco Poland, które jest głównym akcjonariuszem spółki planowało wprowadzić ASEE na giełdę jeszcze pod koniec zeszłego roku. Ze względu na warunki rynkowe debiut się opóźnił a spółka zrezygnowała z przeprowadzenia oferty publicznej. W zastępstwie pozyskała do akcjonariatu Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR).

Asseco ASEE miało zysk netto w wysokości 47,28 mln zł zysku netto w I połowie 2009 r. wobec 21,69 mln zł zysku netto w analogicznym okresie poprzedniego roku, wynika z raportu Asseco Poland.

W I połowie 2009 roku grupa Asseco Poland miała 176,45 mln zł zysku wobec 150,77 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 1417,35 mln zł wobec 1167,88 mln zł.

Asseco SEE ma 28 mln euro na przejęcia, planuje emisję w ciągu 2-3 lat

Spółka informatyczna Asseco South Eastern Europe (ASEE), która w środę zadebiutowała na GPW, dysponuje 28 mln euro na przejęcia, poinformował prezes Piotr Jeleński. Dodał, że w ciągu 2-3 lat spółka ma przeprowadzić ofertę publiczną.

"W ciągu 2-3 lat przeprowadzimy emisję, żeby pozyskać środki na dalszy rozwój i poprawić płynność" - powiedział Jeleński dziennikarzom.

Około godziny 10:40 kurs akcji ASEE na GPW rósł o 35,7% do 19,0 zł za akcję. Jednak pierwszą transakcję przeprowadzono dopiero po godzinie 10:00.

"Zdawaliśmy sobie sprawę, że spółka będzie mieć niską płynność. Wynika to ze struktury akcjonariatu i zapisów lock-up'u wielu akcjonariuszy mniejszościowych" - powiedział Jeleński. Spółka nie przeprowadziła oferty publicznej.

Wiceprezes spółki i dyrektor finansowy Rafał Kozłowski ocenił, że ASEE może przeprowadzić przynajmniej jedną akwizycję jeszcze w tym roku.