Szef Action: Kryzys na Ukrainie osiągnął już swoje dno, zostajemy

Dystrybutor IT spółka Action nie wycofuje się z Ukrainy, wynika z wypowiedzi prezesa Piotra Bielińskiego dla agencji ISB. Bieliński ocenił, że rynek ukraiński najgorsze ma już za sobą.

"Zostajemy na Ukrainie" - powiedział Bieliński. W połowie września prezes Action informował, że bierze pod uwagę wszystkie scenariusze dotyczące rynku ukraińskiego, w tym wycofanie się spółki z działalności na nim. Action informował wtedy, że na Ukrainie Action podejmuje działania obniżające koszty, które obejmują zmniejszenie powierzchni sklepów sieci handlowej i zatrudnienia.

"Kryzys na Ukrainie osiągnął już swoje dno. Na rynku pozostali gracze, którzy jako najsilniejsi będą obsługiwali rynek po powrocie gospodarki do normalności" - zaznaczył Bieliński. Action jest na Ukrainie m.in. właścicielem sieci sklepów z elektroniką.

Action liczy na dobre wyniki za listopad i grudzień

Dystrybutor IT spółka Action liczy na bardzo dobre wyniki finansowe w listopadzie i grudniu, poinformował prezes Piotr Bieliński w rozmowie z agencją ISB. Z jego wypowiedzi wynika, że piąty kwartał roku finansowego spółki (sierpień-październik) powinien być przynajmniej tak samo dobry jak poprzedni (maj-lipiec).

"Liczę na dobre wyniki w listopadzie i grudniu, kiedy popyt na elektronikę wzrośnie. Zwyciężą wtedy właściciele najlepszej logistyki, a taką posiadamy." - powiedział Bieliński. Prezes Action nie chciał sprecyzować czy w V kwartale spółka poprawi wyniki, ale zaznaczył, że ten trzymiesięczny okres historycznie był zawsze najlepszym dla całej branży. Bieliński dodał też, że Action nie widzi ożywienia na rynku przetargów publicznych.

Narastająco w I-IV kw. 2008/2009 roku finansowego (czyli od 1 sierpnia 2008 r. do 31 lipca br.) grupa Action miała 18,53 mln zł zysku wobec 33,79 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 2161,89 mln zł wobec 2343,37 mln zł. Obecny rok obrachunkowy Action będzie miał 17 miesięcy a przyszły zrówna się z kalendarzowym. Oznacza to, że w tym roku spółka poda jeszcze osobny raport za V kwartał, a raport roczny - jeszcze po dwóch kolejnych miesiącach.

W samym IV kwartale spółka Action miała 5,69 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 8,48 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 430,23 mln zł wobec 582,05 mln zł rok wcześniej.