Emiraty nie wezmą odpowiedzialności za spłatę długów Dubai World

Rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) nie weźmie odpowiedzialności za spłatę długów państwowego holdingu Dubai World. Nie sprawdziły się więc przypuszczenia wierzycieli, że państwo weźmie odpowiedzialność za długi tej firmy.

Dubaj poprosił o przedłużenie o pół roku terminu spłaty ogromnych zobowiązań rządowego przedsiębiorstwa. Długi sięgają około 59 miliardów dolarów. Informacja o tak olbrzymich należnościach wywołała już panikę na giełdach, szczególnie w Londynie. Brytyjskie banki są największymi wierzycielami Dubai World.

Władze Dubaju przekonywały dziś, że reakcja światowych rynków była przesadzona. Ponadto - jak tłumaczyli swoją decyzję przedstawiciele rządu - państwo jest właścicielem firmy, ale od początku nie daje żadnych gwarancji finansowych temu przedsiębiorstwu. Korporację czeka teraz poważna restrukturyzacja.

Dubai World to firma inwestycyjno-deweloperska, która stoi m.in. za budową sztucznych wysp w kształcie palm, na których zbudowano ekskluzywne rezydencje. Oddział tej korporacji Al Nakheel Properties stworzył też projekt "The World" - archipelag składający się z około trzystu sztucznych wysp usypywanych u wybrzeży Dubaju. Wyspy widziane z lotu ptaka tworzą widok mapy świata.

Dubai World stanowi jeden z trzech największych holdingów Zjednoczonych Emiratów Arabskich - wraz z Dubai Holding oraz Investment Corporation of Dubai.