Szef GPW ma nadzieję na prezent i zapowiada: nowy rynek, wielkie debiuty i WIG30
"W pierwszych miesiącach 2010 roku powinien ruszyć wspólny projekt GPW i Ministerstwa Skarbu, a więc rynek dla mniejszych spółek przeznaczonych do prywatyzacji. Sprzedaż akcji takich przedsiębiorstw na tym rynku nie będzie wymagała prospektu zatwierdzanego przez KNF, a obrót akcjami będzie odbywał się na podobnych zasadach jak na NewConnect i rynku głównym" - powiedział Sobolewski w wywiadzie dla "Parkietu".
"Główna różnica będzie taka, że akcje będą oferowane i plasowane wśród inwestorów kwalifikowanych lub takich, w przypadku których wartość indywidualnego kupna będzie na poziomie co najmniej 50 tys. euro. W przyszłym może tam trafić kilkadziesiąt spółek" - dodał prezes.
W perspektywie kilku lat GPW nie planuje już tworzenia wielu nowych rynków. "Nasza oferta jest niemal kompletna. Pozostało nam jeszcze utworzenie rynku instrumentów pochodnych opartych na towarach. Ale ten segment ruszy już po 2010 roku" - powiedział też Sobolewski.
Prezes GPW zapowiedział też, że w ciągu pół roku na giełdzie pojawią się pierwsze fundusze indeksowe ETF i na nowych zasadach ruszy krótka sprzedaż, co powinno poprawić płynność na rynku akcji. Giełda planuje też zmiany na powołanym wcześniej w tym roku rynku obligacji Catalyst. Sobolewski chce m.in. doprowadzić do zniesienia ograniczenia udziału banków w obrocie na tym rynku.
Prezes GPW liczy na 11-33 debiuty na głównym rynku w 2010 r.
Na głównym rynku GPW zadebiutuje w 2010 roku więcej spółek niż w tym roku (11), ale liczba debiutantów nie będzie wyższa niż w ub. roku (33), szacuje prezes GPW Ludwik Sobolewski. Prezes liczy też na debiut 1-2 spółek zagranicznych jeszcze w tym roku i kilku kolejnych w roku przyszłym.
"Wstępnie szacuję, że będzie ich między 33 - taka liczba spółek weszła na rynek w 2008 roku - a rezultatem tegorocznym. Szczególnie zależy mi na kilku dużych projektach o znanych nazwach, PZU, Tauronie, GPW i sprzedaży przez Skarb Państwa pakietu akcji Enei" - powiedział Sobolewski w środowym wywiadzie dla "Parkietu".
WIG30, indeks spółek energetycznych i prezent Enterprise Investors
Prezes giełdy zapowiedział też, że w końcu 2010 r. lub na początku 2011 r. indeks największych spółek WIG20 zostanie powiększony o 10 spółek i przekształcony tym samym w WIG30.
"Debiuty spółek energetycznych są niezwykle ważne. Otwierają drogę dla stworzenia indeksu spółek energetycznych i rozszerzeniu WIG20 do WIG30. To już przesądzone. WIG30 pojawi się w końcu 2010 roku albo na początku 2011, zależy od zgrania notowań rozszerzonego indeksu z notowaniami kontraktów terminowych" - powiedział Sobolewski.
Prezes przyznał, że kryzys finansowy znacznie spowolnił proces pozyskiwania dla GPW spółek z regionu, ale podkreślił, że od kilku tygodni dostrzega powrót zainteresowania naszym rynkiem w Czechach, na Ukrainie, w Bułgarii oraz Rumunii. "Jest szansa, że w tym roku na GPW zadebiutuje jedna lub dwie spółki z Ukrainy" - powiedział.
"Mam też nadzieję, że prezent zrobi nam fundusz Enterprise Investors, z którym rozmawiamy od kilkunastu miesięcy, i w Warszawie pojawi się AVG, znaczący czeski producent oprogramowań. Na razie niewykluczone jest, że spółka będzie notowana jednocześnie w Warszawie i na jednej z amerykańskich giełd lub w Pradze" - poinformował Sobolewski.
Kolejna zagraniczna spółka
Kolejna zagraniczna spółka, która może pojawić się na GPW to bułgarski producent leków, Sopharma (notowany już w Sofii; jego dual listing możliwy byłby w pierwszych tygodniach 2010 r.). Sobolewski liczy też na poprawę sytuacji na Węgrzech, dzięki której możliwy byłby powrót do rozmów o dual listingu banku OTP.
"Prawdopodobnie w styczniu ruszy też rynek akcji na Sibeksie, rumuńskiej giełdzie pochodnych w Sibiu, gdzie mamy niewielki, kilkuprocentowy pakiet akcji. Rozmawiamy z ich potencjalnymi emitentami o dual listingu, czy to na NewConnect czy też rynku głównym" - powiedział prezes.
Także sam Sibex zastanawia się nad wejściem na warszawski rynek, być może już w 2010 roku, choć nie jest przesądzone, czy trafiłby od razu na główny parkiet, czy najpierw na NewConnect.
-
Morawiecki w Turowie: Żaden sąd nie będzie nam dyktował
-
"Historyczne" porozumienie "Solidarności" z rządem
-
Zmniejsz rachunki i ślad węglowy, zwiększ swoje zyski. Gigant technologii ma rozwiązanie dla twojego domuMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
RPP zdecydowała co ze stopami procentowymi. Co z ratami kredytów?
-
Chodorkowski ostrzega: Rozpad Rosji byłoby dla Polski kiepskim rozwiązaniem
- Inflacja jednocyfrowa już we wrześniu? Ekspert: To bardzo możliwe
- Francja. Pracownicy Disneylandu w ramach strajku nie włączyli karuzeli
- Hakerzy ujawnili pół miliona maili i haseł Belgów
- Emerytury stażowe jednak będą? Kaczyński mówił, że nie ma na to pieniędzy
- Glapiński zachwycony rozwojem gospodarczym Polski. "Najlepszy od Piastów"