Ludwik Sobolewski: 2010 - to może być najlepszy rok w historii giełdy

Na rynku głównym GPW zadebiutuje w przyszłym roku kilkanaście, a na rynku nieregulowanym NewConnect - kilkadziesiąt spółek, szacuje prezes GPW Ludwik Sobolewski.

W jego ocenie, może to być najlepszy rok w historii giełdy pod względem wartości ofert pierwotnych.

"Bieżący rok był dobry, a na tle Europy - znakomity, mieliśmy 12 debiutów na rynku regulowanym i 24 na NewConnect, a w tym roku na pewno jeszcze ktoś zadebiutuje - i przed świętami, i nawet w okresie między świętami a Nowym Rokiem. Natomiast w roku 2010 spodziewamy się kilkunastu debiutów na rynku głównym i kilkudziesięciu na NewConnect" - powiedział Sobolewski podczas piątkowej konferencji prasowej.

Wcześniej Sobolewski szacował, że w 2010 r. na parkiecie głównym pojawi się więcej spółek, niż w tym roku, ale mniej niż w ub. roku (33).

Prezes podkreślił w piątek, że GPW nadal będzie zabiegać o debiuty nie tylko spółek krajowych, ale także z regionu Europy Środkowej i Wschodniej.

W jego ocenie, przyszły rok może być najlepszy pod względem wartości debiutujących spółek, zakładając upublicznienie m.in. Tauronu, PZU czy kolejną ofertę Enei.

Sobolewski podtrzymał też plany, według których pod koniec 2010 lub na początku 2011 roku powstanie nowy indeks największych spółek WIG30.

Powtórzył również zapowiedzi wprowadzenia w I kw. 2010 r. dwóch nowych instrumentów inwestycyjnych - krótkiej sprzedaży oraz funduszy indeksowych ETF, a także nowego rynku, na którym oferowane będą małe prywatyzowane spółki Skarbu Państwa oraz "resztówki" już sprywatyzowanych przedsiębiorstw.

"Spodziewam się także pojawienia się kilku nowych członków giełdy, bo - choć wszyscy wielcy brokerzy już są - to są jeszcze mniejsi, którzy mogą dostarczyć nowy kapitał i nowych inwestorów" - powiedział także prezes GPW. W ciągu kilku tygodni pojawi się bank Nomura, dodał.