Analitycy DM IDMSA prognozują: W 2010 WIG 36,7 - 40 tys. pkt. Akcje? Alma...

Analitycy Domu Maklerskiego IDMSA podnieśli prognozę szacunkowej fundamentalnej wartości indeksu WIG do 36,7 - 40 tys. pkt. w 2010 roku wobec prognozy 35,5 - 38,3 tys. pkt. miesiąc wcześniej, wynika z raportu 2010 Equity Strategy DM IDMSA datowanego na 7 stycznia 2010.

"Nasza obecna prognoza fundamentalnej wartości indeksu WIG w 2010 roku to 36,7 - 40 tys. pkt. wobec prognozy 35,5 - 38,3 tys. pkt. miesiąc wcześniej. Wskaźnik P/E dla WIG w 2010 szacujemy na 17,6 w 2010 roku oraz 12,4 w 2011 roku - czytamy w raporcie".

Analitycy DM IDMSA oceniają, że druga połowa roku na giełdzie może być słabsza niż pierwsze sześć miesięcy, a w całym roku zarabianie na akcjach - w ich ocenie - będzie znacznie trudniejsze niż w 2009.

"Pierwsza część roku na giełdach może być, podobnie jak w 2009, wspierana znaczącą nadpłynnością środków finansowych będących w dyspozycji inwestorów. Jednak spodziewane zacieśnianie polityki monetarnej przez banki centralne może być negatywnym katalizatorem dla akcji w drugiej połowie roku, gdyż odciśnie piętno m.in. na konsumpcji, która ma bardzo istotny wpływ na aktualne ożywienie gospodarki" - wskazują analitycy DM IDMSA.

Wśród akcji, które potencjalnie mogą zachowywać się lepiej od rynku w bieżącym roku analitycy wymieniają Almę, Bomi, Integer, Multimedia, PGF, PKN Orlen, Polimex-Mostostal, Tetę i TVN. Z kolei wskazują, że potencjalnie gorzej od rynku w 2010 mogą zachowywać się BRE, Puławy i KGHM.

Jednocześnie podnieśli rekomendację dla Almy do "kupuj" z "trzymaj". Dla Mercora, Pol-Aqua i Kredyt Banku podniesiono zalecenie do "trzymaj" ze "sprzedaj". Tymczasem DM IDM obniżył rekomendację ABS, Handlowego, Inter Cars, Emperii i Eurotela do "trzymaj" z "kupuj". Zalecenie dla Eurocash zostało obniżone z "trzymaj" do "sprzedaj".

Dla walorów Cyfrowego Polsatu, Ceramiki Nowej Gali, LPP, Kredyt Banku i Kęt podniesiono zalecenie do "neutralnie" z "niedoważaj". Dla Orlenu i Barlinka podniesiono rekomendację do "przeważaj" z "neutralnie". Jednocześnie obniżono zalecenie dla BZ WBK, Budimex, Lotos, Polnord, InterCars i Decora do "neutralnie" z "przeważaj", a KGHM do "niedoważaj" z "neutralnie".