Polak zwycięzcą światowych zawodów w inwestowaniu

31 marca br. zakończyły się międzynarodowe zawody w inwestowaniu World Top Investor 2009-2010 (WTI), które rozpoczęły się 1 kwietnia 2009r. Zwycięzcą światowego rankingu został Polak Mariusz Ganczar, osiągając w ostatnim dniu zawodów stopę zwrotu z inwestycji na poziomie ponad 554%. Zakończenie zawodów oraz wręczenie głównej nagrody odbyło się 12 maja br. w Centrum Giełdowym w Warszawie.

World Top Investor to mistrzostwa w inwestowaniu, w których zawodnicy realizują transakcje na rzeczywistych kontach, za prawdziwe pieniądze. Uczestnicy zawodów z 11 krajów świata przez 12 miesięcy dokonywali transakcji na swoich rachunkach inwestycyjnych. Do dyspozycji posiadali ponad 10 tys. różnych instrumentów pochodnych takich jak transakcje natychmiastowe spot, forwardy, futures, kontrakty różnic kursowych CFD oraz opcje.

"Po raz drugi zdecydowaliśmy się sponsorować polską edycję zawodów World Top Investor. Chcieliśmy, aby również inwestorzy z Polski mogli sprawdzić swoje możliwości i umiejętności inwestycyjne z zawodnikami z całego świata. Jesteśmy dumni tym bardziej, iż to właśnie Polak wygrał trzecią edycję zawodów World Top Investor" - mówi Mariusz Potaczała, szef TMS Brokers.

Uczestnicząc w konkursie World Top Investor Mariusz Ganczar stawiał swoje pierwsze kroki na platformie oferującej instrumenty z rynku walutowego. W początkowym etapie zawodów inwestował przeważnie w główne pary walutowe: EURPLN i USDPLN. W miarę upływu czasu coraz bardziej zaczął interesować się parą EURUSD. Strategia pana Mariusza opierała się na transakcjach krótkoterminowych. W pierwszych miesiącach konkursu uczestnik stosował dużą dźwignię finansową, czasami nawet ryzykowną jednak od września 2009 roku zaczął wykorzystywać nieco mniejszy poziom dźwigni. Przejściowo, w dniu 23 lutego osiągał niebywałą stopę zwrotu z inwestycji na poziomie około 3300% Niestety po kilku transakcjach na parze GBPPLN zanotował bardzo duże straty, które obniżyły jego stopę zwrotu z kapitału do poziomu ponad 540 %. Pomimo tego pozostał do końca liderem światowego konkursu World Top Investor. W historii zawodów pan Mariusz jest pierwszym uczestnikiem, który przez ponad 10 miesięcy zajmował pierwsze miejsce w konkursie.

Do samego końca zawodów trwała rywalizacja o miejsce w czołówce rankingu. Ostatecznie tuż za Ganczarem uplasował się uczestnik z Bułgarii Hristo Grivnev ze stopą zwrotu z inwestycji na poziomie 188,15%. Następną pozycję z wynikiem 180,55 % zajęli aż trzej inwestorzy z Australii: Hanqui Guo, Phillip Sha, Wei Wang . Dla Pana Hanqui Guo był to kolejny udział w zawodach. W ubiegłej edycji zajął on bowiem drugie miejsce ustępując jedynie Panu Hu Haochen z Danii.

"Osiągnięcie pana Mariusza pokazuje, że w Polsce są również wyśmienici inwestorzy na rangę światową. Na uwagę zasługuje również fakt, iż w pierwszej dziesiące światowego rankingu jest aż trzech Polaków. Wszystkim serdecznie gratulujemy uzyskanego wyniku." - dodaje Potaczała.

Nagrodą w konkursie było 250.000 USD przeznaczone na inwestycje oraz przede wszystkim uznanie w międzynarodowym świecie inwestorów.