Na warszawskiej giełdzie rusza krótka sprzedaż

Od dziś inwestorzy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie będą mogli wystawiać na sprzedaż papiery wartościowe, których nie posiadają. Taką możliwość daje nowy instrument na warszawskim parkiecie - krótka sprzedaż.

Prezes Giełdy Ludwik Sobolewski wyjaśnia, że celem wprowadzenia nowej możliwości jest zwiększenie płynności na rynku, co sprzyja między innymi przedsiębiorcom, którzy na giełdzie poszukują kapitału na inwestycje. Prezes Giełdy przyznaje, że z takimi transakcjami wiąże się ryzyko, ale podkreśla, że jest ono zmniejszane dzięki wprowadzanym zabezpieczeniom.

Główny ekonomista X Trade Brokers Przemysław Kwiecień wprowadzenie nowego rozwiązania popiera, choć uważa, że krotka sprzedaż nie wpłynie znacząco na sytuację na giełdzie.

Ekspert dodaje, że w praktyce krótka sprzedaż ruszy dopiero, gdy domy maklerskie przygotują niezbędne rozwiązania techniczne. Na razie dla wielu inwestorów wprowadzona nowość nie będzie dostępna.

Lista papierów wartościowych, które od dziś mogą trafić do krótkiej sprzedaży, obejmuje akcje 36 spółek o największej płynności i 40 obligacji skarbowych.