Szef banku BZ WBK: Inwestorzy są pod ogromnym wrażeniem

Bank Zachodni WBK odbył cztery spotkania z inwestorami zainteresowani przejęciem 70,4% akcji banku od Allied Irish Banks (AIB), poinformował prezes BZ WBK Mateusz Morawiecki w środę.

"Odbyły się cztery spotkania. Wszyscy inwestorzy są pod ogromnym wrażeniem jakości naszego banku, wszyscy też dają dobre perspektywy jego rozwoju" - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

AIB wybrało doradców przy transakcji - Morgan Stanley oraz AIB Corporate Finance. Irlandzki bank, który jest notowany na giełdzie w Dublinie i Nowym Jorku, nie podał żadnych informacji dotyczących stanu i zaawansowania negocjacji.

Zapytany o szczegóły negocjacji, prezes BZ WBK odpowiedział: "Toczą się negocjacje AIB z potencjalnymi inwestorami, my dostarczamy wyłącznie informacje na temat banku, bo w tej transakcji jesteśmy przedmiotem, a nie podmiotem".

Według nieoficjalnych informacji mediów, na krótkiej liście chętnych do przejęcia BZ WBK znajdują się: PKO Bank Polski, francuski BNP Paribas, hiszpański Banco Santander oraz włoski Intesa Sanpaolo.

Żadna z tych instytucji nie potwierdziła oficjalnie, że stara się o przejęcie piątego co do wielkości banku w Polsce, choć np. PKO BP zdecydowało niedawno o kilkumiliardowym programie emisji obligacji oraz o niewypłacaniu dywidendy, jeśli do 10 grudnia tej instytucji uda się przejąć "bank z siedzibą w Polsce".