Rekordowo droga benzyna- przebiła cenę oleju napędowego

Sprawdziły się prognozy analityków mówiące o znacznej podwyżce cen benzyny bezołowiowej. Większy popyt na paliwo sprawił, że za popularną 95-tkę trzeba już średnio zapłacić o dwa grosze więcej na litrze niż za olej napędowy

Olej napędowy i benzyna 95-oktanowa podrożały w ostatnim tygodniu o kilka groszy. Za litr benzyny bezołowiowej trzeba już zapłacić średnio 5,81 zł (aż 6 gr. więcej niż przed tygodniem), a litr oleju napędowego to koszt 5,79 zł. Niestety, to nie koniec podwyżek. Zdaniem analityków wkrótce ceny benzyny bezołowiowej mogą na niektórych stacjach zbliżyć się nawet do granicy 6 zł.

Z danych portalu e-petrol.pl wynika, że jeszcze 21 marca, najdroższa benzyna bezołowiowa była w Krakowie i trzeba było za nią zapłacić średnio 5,81 zł. To o 1 gr. więcej niż w Warszawie czy Kielcach. Z analizy cen w największych polskich miastach wynika, że w minionym tygodniu najtaniej zatankować można było w Rzeszowie- średnio 5,68 zł za litr. Olej napędowy najdroższy był natomiast w Szczecinie (średnio 5,88 zł za litr), a najtańszy w Białymstoku (5,67 zł za litr).

Wzrost cen nieunikniony

- Na wysoki poziom cen wpływa wiele czynników. Wciąż niepewna jest sytuacja wokół Iranu, dochodzą słuchy o problemach z przemysłem w Chinach, a do tego złotówka nie jest na tyle mocna, byśmy mogli liczyć na spadek cen paliw- uważa Rafał Zywert, analityk z BM Reflex. - Poziomu 6 zł za litr w najbliższych kilku, a nawet kilkunastu tygodniach się nie spodziewamy. Zdarzają się stacje, na których litr 95-tki kosztuje około 5,95 zł, ale średnia cena powinna utrzymywać się na poziomie 5,80- 5,90 zł za litr- dodaje Zywert.

Zdaniem analityków, na wyższą cenę benzyny bezołowiowej wpływa także sezon wiosenno- letni związany z większym eksploatowaniem samochodów, a co za tym idzie z większym zużyciem paliwa. - Do tego skończył się sezon grzewczy, a więc zapotrzebowanie na olej napędowy spada- zauważa Zywert.

Prognozowane ceny

- Prognozy cen paliw na stacjach niestety są zwyżkowe. Co do poziomu cenowego spodziewać się można minimalnej - 2-3 groszowej przewagi cen średnich benzyny bezołowiowej 95 nad dieslem. Dla popularnej 95-tki przewidujemy w najbliższych dniach przedział cenowy 5,76-5,89 zł/l, a dla oleju napędowego 5,75-5,87 zł/l. Cały czas jednak zachowany będzie solidny, blisko 20-groszowy zapas do 6-złotowego progu. Autogaz natomiast jest tym paliwem, które mogłoby jeszcze nieznacznie potanieć. Spodziewamy się tu cen z przedziału 2,77-2,86 zł/l- uważają analitycy z e-petrol.pl.

Kiedy cena benzyny 95 przebije poziom 6 zł za litr?
Więcej o: