Laptop za złotówkę od sieci komórkowej - czy to się opłaca?

Internet bezprzewodowy z największych sieci telefonii komórkowej staje się coraz bardziej popularny. Operatorzy, widząc duży potencjał, wprowadzają coraz nowsze oferty internetu z laptopem za złotówkę. Haczykiem pozostaje jednak umowa na usługi - z drogim abonamentem i na minimum dwa lata

Sieci komórkowe oferujące internet z urządzeniem typu laptop, netbook czy tablet za złotówkę liczą na przyciągnięcie rzeszy nowych klientów. - Wybierając taką ofertę w Orange, klient zyskuje wszystko, czego potrzebuje. Kupuje w jednym miejscu, nie musi mieć całej kwoty potrzebnej na kupno netbooka, a dodatkowo w ostatecznym rozrachunku wyda mniej, niż gdyby kupił sprzęt i usługę osobno - mówi Zbigniew Drohobycki z biura prasowego grupy TP.

Jak przekonują przedstawiciele Orange, oferta cieszy się dużym zainteresowaniem. Nie zdradzają jednak liczby klientów, którzy w ostatnim roku przystąpili do promocji oferowanej w ramach sieci. - Klienci doceniają korzyści, jakie płyną z możliwości kupna netbooka (z wbudowanym modemem) oraz usług umożliwiających wykorzystanie jego mobilnych właściwości w wielu technologiach transmisji danych, w tym również jednej z najszybszych - HSPA+ DC (dostępnej tylko w Orange i T-Mobile) - zaznacza Drohobycki.

Także przywołany T-Mobile notuje systematyczny przyrost użytkowników Blueconnect, czyli usługi mobilnego dostępu do internetu w tempie od kilkunastu do kilkudziesięciu procent rocznie. - Obserwujemy trend stale rosnącego udziału ofert z netbookami i laptopami w całkowitej sprzedaży. Obecnie sprzedaż umów w takim wariancie stanowi ponad 50 proc. całkowitej sprzedaży wszystkich ofert mobilnego dostępu do internetu w rynku prywatnym - mówi Andrzej Pomarański, szef biura prasowego PTC.

Jak podkreślają przedstawiciele sieci T-Mobile, usługa dostępu do internetu w pakiecie z laptopem lub tabletem od samego wprowadzenia cieszyła się ogromną popularnością. - Jest ona przede wszystkim bardzo wygodna. Klient nie musi bowiem martwić się choćby kompatybilnością modemu i komputera. Otrzymuje pełen, sprawdzony zestaw z gwarancją działania. Najlepszą rekomendacją samych klientów dla takiego kształtu oferty jest to, że T-Mobile jest obecnie w pierwszej trójce dystrybutorów laptopów na rynku polskim, uwzględniając wiodące duże sieci handlowe specjalizujące się w elektronice - zaznacza Pomarański.

Z czym wychodzą sieci?

Klienci Orange mają do wyboru minimum trzy modele urządzeń dostępnych za złotówkę, między innymi: HP Mini 210-4160 (Intel Atom N2800), Samsung NC110 new, Acer Aspire One 722 (AMD C-60 + Radeon HD 6250). - Netbooki dostępne w Orange wyposażone są we wbudowany modem, dzięki któremu korzystanie z internetu jest wygodniejsze niż w przypadku dołączanych modemów USB - zaznacza Drohobycki. By otrzymać w sieci netbooka za złotówkę, trzeba podpisać umowę na 24 miesiące, w najtańszym abonamencie za 99,90 zł miesięcznie (HP Mini 210-3000 i 4160 3G; Samsung NC 110 i 110 new).

W sieci Play dostępny jest netbook Samsung NC210 i dodatkowo HP Mini 110 oraz Toshiba NB520. Jednak aby otrzymać takie cacko za złotówkę, klient musi wziąć najwyższy abonament za 149 zł (na okres 24 miesięcy) lub abonament w wysokości 99 zł, ale już na trzy lata. Podobną ofertę przedstawia Plus. W tej sieci dostępny jest Samsung N150 i Acer Aspire One D250. Samsung za 1 zł wiąże się z koniecznością podpisania umowy na kwotę 160 zł miesięcznie, czyli w najwyższym abonamencie.

Czy to się opłaca? 2,6 tys. zł w kieszeni

Odpowiedź na to pytanie tylko z pozoru jest oczywista. Przykładowo w sieci Plus z abonamentem 160 zł miesięcznie możemy otrzymać netbook Samsunga za 1 zł. Umowę podpisujemy na 24 miesiące, więc łatwo obliczyć, że łączny koszt laptopa to 3840 zł. Jednak sam laptop jest znacznie tańszy - wyszukiwarka Ceneo podaje, że Samsunga N150 z systemem operacyjnym Windows 7 można kupić już za 1250 zł. Kupując laptopa na własną rękę, pozostawiamy sobie prawie 2,6 tys. zł do wykorzystania przez dwa lata na internet.

Co więcej, aby faktycznie w sieci T-Mobile otrzymać ultrabooka Acer za 1 zł, trzeba podpisać umowę na usługę internetu na okres 36 miesięcy, a abonament wynosi 179,90 zł. Oznacza to koszt 6476,40 zł, jakie klient musi wydać przez trzy lata obowiązywania umowy. Co ciekawe, ten sam ultrabook firmy Acer dostępny jest według danych przeglądarki Ceneo już od 3359 zł. Jednak, jak w rozmowie z nami zaznaczają przedstawiciele T-Mobile, sama cena laptopa u operatora to 2836 zł - czyli blisko 500 zł mniej niż w najtańszym sklepie na rynku. Z tego wynika, że za ultrabooka trzeba zapłacić niespełna 79 zł miesięcznie, a pozostałe 100 zł za internet. - Śmiało można powiedzieć, że spora liczba naszych klientów uznaje tę ofertę za możliwość kupienia wysokiej klasy komputera na raty - zaznacza jeden z przedstawicieli z biura prasowego T-Mobile.

A może jednak sam internet?

Oferty z samym modemem są nieco inne od promocji z laptopem. Różnią się przede wszystkim limitami danych oraz długością kontraktu. - Przy wariancie z samym modemem pakiet danych (4 GB) klient otrzyma w opcji za 49,90 zł w umowie na okres 24 miesięcy - mówi Pomarański.

Dla klientów, którzy posiadają już sprzęt i potrzebują samej usługi, Orange ma osobną ofertę z większą liczbą planów taryfowych oraz z większym miesięcznym transferem danych. - Oferta bez komputera i z komputerem cenowo pokrywa się ze sobą w planach taryfowych za 99 i 159 zł. Ale kupując usługę bez komputera, klient zapłaci 10 proc. mniej za abonament i dostanie miesięcznie większe limity na transmisję danych. Występują jednak pewne różnice w konstrukcji ofert, które sprawiają, że nie są one wprost porównywalne. W ofercie z komputerem klient dostaje co miesiąc m.in. pakiet minut na połączenia głosowe oraz pakiet SMS-ów. W ofercie bez komputera dostaje większe pakiety na transmisję danych - zauważa Drohobycki.

Z tego krótkiego prześwietlenia ofert sieci telefonów komórkowych widać, że przed ostateczną decyzją warto dokładnie sprawdzić, ile wydamy na laptopa i internet przez cały czas obowiązywania umowy - czyli przez dwa lub trzy lata. W niektórych przypadkach może się okazać, że kupienie laptopa czy netbooka na własną rękę wyjdzie taniej. Z pewnością jednak umowa z operatorem na laptopa z internetem to dobre rozwiązanie dla osób, które naraz nie chcą wydać kilku tysięcy złotych i w większym stopniu patrzą na ofertę jako możliwość kupienia urządzenia na raty.

NK.pl traci na reklamie, za to użytkownicy płacą miliony >>

Laptop za złotówkę w sieci komórkowej. Skusisz się?
Więcej o: