Droższego paliwa nie unikniemy - im cieplej, tym drożej

Z analizy e-petrol.pl wynika, że kolejne wiosenne dni przynoszą coraz wyższe ceny paliw. Z końcem ubiegłego tygodnia doświadczyliśmy przewyższenia cen oleju napędowego przez ceny benzyny i jak pokazują prognozy, ruchowi ku górze końca nie widać, choć przynajmniej na chwilę czeka nas stabilizacja cen.

Z danych e-petrol.pl wynika, że w tym tygodniu średnia cena detaliczna benzyny bezołowiowej 95 wynosiła 5,79 zł - to o 5 gr więcej niż przed tygodniem. W ciągu tygodnia olej napędowy podrożał o 2 gr na litrze i średnio na stacjach w kraju kosztował 5,76 zł. Ceny najdroższej 98-oktanowej benzyny sięgnęły już niemal pułapu 6 zł, choć jeszcze zabrakło 1 grosza (5,99 zł). Najmniej zmieniły się ceny gazu, który wciąż pozostaje konkurencyjny i kosztuje 2,85 zł. - W ostatnich dniach widzimy jednak pewne zawirowania w sektorze hurtowym, co może powodować nieznaczne zwyżki w przyszłym tygodniu - podkreślają analitycy z e-petrol.pl.

W mijającym tygodniu najdroższe paliwo 95 było w Opolu, gdzie średnio trzeba było zapłacić 5,88 zł za litr. Najtaniej tankowali mieszkańcy Katowic - średnio 5,73 zł. 98-oktanowa benzyna najdroższa była na stacjach w Poznaniu (6,12 zł), a najtańsza ponownie w Katowicach (jedynie 5,88 zł). W przypadku oleju napędowego najtaniej tankowano na stacjach w Białymstoku (średnio 5,69 zł), a najdrożej w Gorzowie Wielkopolskim (5,86 zł).

Patrząc na ceny paliw z perspektywy województw, okazuje się, że najwięcej trzeba płacić na Mazowszu i w Opolskiem, gdzie ceny benzyny 95-oktanowej ukształtowały się na poziomie 5,84 zł/l. Olej napędowy najtańszy w tym tygodniu był w województwie podlaskim i kosztował 5,72 zł/l. Najdrożej za diesla płacić trzeba było w Świętokrzyskiem - 5,85 zł/l.

Koniec wielkich podwyżek? Tylko na chwilę

- W najbliższych 3-4 tygodniach ceny paliw na stacjach powinny się ustabilizować i nie spodziewamy się znacznych podwyżek. Sezon wiosenno-letni sprawia jednak, że benzyna bezołowiowa jest droższa od oleju napędowego ze względu na większy popyt. Dlatego możemy przypuszczać, że w najbliższym okresie ceny benzyny będą o kilka groszy wyższe na litrze od diesla - zauważa Rafał Zywert, analityk rynku paliw z BM Reflex.

Średnie ceny paliw w kraju 30 marca (dane z BM Reflex):

olej napędowy (ON) - 5,79 zł

benzyna bezołowiowa (Pb 95) - 5,83 zł

Reklama Link4 nie wprowadzała klientów w błąd>>

Więcej o: