W Polsce powstanie nowa sieć megatanich sklepów? "Pomysł dobry, ale ryzykowny"
Sklepy na Węgrzech tworzone są we współpracy z CBA, jedną z największych sieci handlowych w tym kraju specjalizującą się w dyskontach. - To taka węgierska Biedronka, tylko o trochę mniejszych powierzchniach i niższej jakości - mówi Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. Nie wiadomo, ile dokładnie sklepów przewidziane jest w programie testowym.
Sklepy Cent działają w modelu hard dyskont, który charakteryzuje się maksymalną oszczędnością na dekoracji sklepu, ekspozycji towaru i wspieraniem własnych marek, dzięki czemu możliwe jest bardzo wyraźne zbicie ceny produktów. Na świecie model ten stosuje np. Aldi. Jeśli pomysł chwyci na Węgrzech, GK Specjał rozważa rozszerzenie działalności harddyskontowej na Polskę. Prawdopodobnie sklepy działałyby na zasadzie franczyzy, według pomysłu CBA i na licencji GK Specjał.
Kiedy pierwsze Centy mogłyby zostać otwarte w Polsce? Tego Krzysztof Tokarz ujawnić nie chce. - Obecnie na Węgrzech prowadzone sa analizy dotyczące optymalizacji cen i asortymentu. Do momentu gdy nie poznamy ostatecznych wyników analiz, nie będziemy w stanie podjąć decyzji o wprowadzeniu dyskontów Cent na polski rynek - zaznacza jedynie w rozmowie z Portalem Spożywczym .
A czy w Polsce jest miejsce na taki rodzaj sklepów? - Obecnie następuje zbliżenie tych dyskontów, które okrzepły na polskim rynku, do supermarketów i sklepów typu convenience (sklepów osiedlowych). Te formaty handlowe upodabniają się do siebie i w ten sposób powstaje nisza dla hard dyskontu - przyznaje Faliński - Trzeba jednak pamiętać, że poza eksperymentem Lider Price właściwie nikt w Polsce hard dyskontu nie utrzymał. Nawet Aldi w Polsce wygląda dużo lepiej niż w Niemczech. Okazało się, że Polacy nie zaakceptują niskiej jakości żywności, nawet za bardzo niską cenę.
Z Falińskim zgadza się Dominika Kubacka, analityk handlu zagranicznego w PMR Publications. - Nie ma u nas obecnie znaczącej sieci o takim charakterze - mówi. - Ale skoro Lidl i Biedronka zaczęły przeobrażać się w stronę "ulepszonych" dyskontów, to znaczy, że dostrzegły taką potrzebę w wyniku obserwacji rynku. Moim zdaniem funkcjonujące dziś na rynku dyskonty zagarnęły już znaczącą część rynku i ciężko byłoby nowej sieci zbudować w krótkim okresie zbliżoną pozycję do liderów.
Nowa sieć w Polsce nie jest jednak bez szans. - Pomysł jest dobry, choć bardzo ryzykowny - przyznaje Faliński. - Główne wyzwanie to znalezienie kapitału pozwalającego w krótkim czasie otworzyć kilkaset sklepów i operować przez pewien okres na bardzo niskich cenach oraz utrzymanie w dłuższym okresie niskiego, konkurencyjnego kosztu zakupów przy zachowaniu określonego poziomu jakości.
Od firmy GK Specjał nie udało nam się uzyskać komentarza.
Nadchodzą inteligentne domy. Jak zmienić swoje 'M' w multimedialne centrum?>>
-
Olbrzymi żółw "niemal jak ninja" odłowiony w Polsce. Niebezpieczny
-
Ekonomiści MFW radzą Polsce. Koniec wakacji kredytowych i podniesienie stóp
-
Polacy martwią się o losy planety. Oto, co robią najczęściejMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Zakaz sprzedaży aut spalinowych coraz bliżej. UE osiągnęła porozumienie
-
Kraków: Osiedle na skraju osuwiska. Radni ostrzegają, ksiądz popiera
- Kowalczyk zapłaci głową za protesty rolników? Media: Jest zagrożony
- Niezwykłe znalezisko przy Wyspach Galapagos. Stworzenie zaskoczyło badaczki
- Polscy politycy usuną TikToka z telefonów? Rada Cyfryzacji z rekomendacją
- Energetyczny Kompas, czyli aplikacja pokazująca energetyczne godziny szczytu
- Zmiany na rynku nieruchomości. Minister zapowiada walkę z deweloperami