Test drukarek fundacji Pro-Test: Drukują dobrze, ale drogo

W międzynarodowym teście sprawdzono 54 wielofunkcyjne drukarki najlepszych producentów. Wniosek? Większość z nich drukuje bardzo dobrze, ale tylko o siedmiu z tej grupy można powiedzieć, że drukują naprawdę tanio

Czytaj też: Test tabletów fundacji Pro-Test: iPad zdetronizowany!

Międzynarodowy test z udziałem najlepszych modeli drukarek przeprowadzono w specjalistycznym laboratorium, w którym przebadano niemal wszystko, co możliwe. Eksperci badali m.in. jakość wydruków, skanowanie, kserowanie, faksowanie, wygodę obsługi, wszechstronność i pracę w sieci, zużycie energii i drukowanie zdjęć bezpośrednio z aparatu. Test odpowiada na najczęściej zadawane przez konsumentów pytania o jakość drukowania, szybkość i - co najważniejsze - cenę oraz efektywność

Mistrzowie fotografii

Lepsza jest drukarka atramentowa czy laserowa? Na rynku zdecydowanie więcej jest tych pierwszych, co znalazło odzwierciedlenie w teście. Wzięło w nim udział aż 47 takich urządzeń i tylko 7 laserowych. Największą zaletą tych pierwszych jest umiejętność drukowania zdjęć na papierze fotograficznym. Drukarki laserowe najczęściej w ogóle nie są do tego przystosowane. Tak właśnie jest w przypadku sześciu przebadanych modeli laserowych. Natomiast większość atramentowych urządzeń drukuje zdjęcia w dobrej jakości. Najgorzej z tym zadaniem radzą sobie dwa modele Epsona - BX925FWD i SX235W.

Czytaj też: Test tuszów do rzęs. Żaden nie spełnia wymogów

Niestety drukowanie zdjęć z wakacji czy rodzinnej imprezy drukarką atramentową wciąż należy do drogich przyjemności. Dlatego mimo wszystko lepiej zlecić to zadanie zakładowi fotograficznemu.

Bardzo drogie drukowanie

Test obalił mit, że tanie drukarki drukują tak samo jak te droższe. Okazuje się, że na zakupie nie warto oszczędzać. Dlaczego? Gdy kupujesz tanią drukarkę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz wydawać sporo na tusze i tonery. Za model Canon Pixma MG2150 zapłacisz 179 zł - to najtańsza drukarka z testu. Ale jej użytkowanie będzie kosztowało sporo - koszt wydruku jednej strony wynosi w jej przypadku 32 grosze. Drożej drukują tylko dwa modele Lexmark: Genesis i Pro901 - tu wydrukowanie strony kosztuje aż 40 groszy. Jaki z tego wniosek? Przed zakupem nowej drukarki zawsze warto obliczyć, który model okaże się naprawdę okazyjny.

Czytaj też: Niezależny test 53 lodówek - nie ma co oszczędzać

Bardziej oszczędne są drukarki laserowe, jednak kosztują one znacznie więcej niż "tradycyjne" drukarki na tusz. Najtańsze drukujące urządzenie w teście jest niestety jednym z dwóch najdroższych - to Dell 2355dn za 2496 zł. Wydrukowanie przez nie jednej strony kosztuje tylko 7 groszy. Ten model został zwycięzcą całego testu - wyróżnia go bardzo dobra jakość drukowania i kserowania. Druga drukarka, która ex aequo z Dellem uzyskała najlepszą notę, to również laserowy Samsung SCX-4729FW. Jest on już znacznie tańszy (kosztuje 999 zł), ale więcej wydamy na jego eksploatację (wydruk jednej strony kosztuje 17 groszy). Zresztą na czele ogólnego zestawienia znalazły się prawie wszystkie laserowe modele, które zostały poddane testowi.

Skanowanie na zawołanie

Jeżeli urządzenie będzie ci potrzebne wyłącznie do drukowania, rozważ zakup zwykłej drukarki, bez żadnych dodatkowych funkcji. Ale teraz skupmy się na naszych urządzeniach wielofunkcyjnych, które pozwalają także na skanowanie, kserowanie, a większość - również na faksowanie.

Czytaj też: Test opon Pro-Test: Tylko co trzecia dostała dobrą ocenę

Zacznijmy od skanera. Większość urządzeń wielofunkcyjnych ma tzw. skaner płaski. Na szklanej powierzchni kładziemy w nim stronę, którą chcemy przenieść do komputera, a następnie przykrywamy górną pokrywą. Niektóre skanery osiągają dobre rezultaty tylko wówczas, gdy mocno przyciskamy tę pokrywę podczas skanowania.

Niestety skaner wbudowany w urządzenie wielofunkcyjne nie umywa się do dobrego skanera kupowanego oddzielnie. Jeżeli więc zależy ci na bardzo wysokiej jakości skanów, lepiej wybierz zwykły skaner.

Na najlepsze z przetestowanych urządzeń wielofunkcyjnych możesz wydać więcej, niż gdybyś kupił dobrą drukarkę i dobry skaner oddzielnie. A zatem nie zawsze zakup sprzętu pełniącego wiele funkcji jest rozwiązaniem oszczędnym.

A może ksero? Też jest problem

Jeszcze całkiem niedawno trudno było sobie wyobrazić kserokopiarkę, która zmieściłaby się na biurku. Dzisiejsze urządzenia wielofunkcyjne z funkcją ksera są tak małe jak zwykła drukarka. Dzięki nim nie musisz już szukać punktu kserograficznego na mieście. Choć być może zechcesz się do niego jeszcze udać, gdy będziesz miał do skserowania pokaźny plik kartek. Dlaczego? Okazuje się, że powolne kserowanie to problem wielu urządzeń wielofunkcyjnych. Świadczą o tym oceny mierne, a nawet niedostateczne, które badacze musieli przyznać części testowanych kserokopiarek właśnie za szybkość podczas skanowania w kolorze. Jeżeli jesteś przyzwyczajony do używania standardowego ksera, możesz być zawiedziony szybkością, z jaką obsłuży cię urządzenie wielofunkcyjne.

Nowoczesne drukarki coraz częściej posiadają też faks. Wśród modeli testowanych przez Pro-Test taką możliwość miało aż 27 z 54 urządzeń.

Pełne płatne wyniki testu drukarek wielofunkcyjnych ze szczegółowymi tabelami i rezultatami znajdują się na stronie fundacji Pro-Test .

 

W teście przebadano następujące drukarki:

Brother DCP-J525W

 

Brother MFC-J625DW

 

Brother DCP-J715W

 

Brother MFC-J430W

 

Brother MFC-7860DW

 

Brother DCP-J725DW

 

Brother MFC-9970 CDW

 

Dell 2355dn

 

Brother MFC-7360N

 

Brother DCP-J925DW

 

Brother MFC-J220

 

Brother MFC-7460DN

 

Brother DCP-7060D

 

Brother MFC-J825DW

 

Brother MFC-J6510DW

 

Canon Pixma MG5350

 

Canon Pixma MX360

 

Canon Pixma MG2150

 

Canon Pixma MG3150

 

Canon Pixma MG5150

 

Canon Pixma MG6250

 

Canon Pixma MG8250

 

Canon Pixma MX885

 

Dell 2355dn

 

Epson Stylus SX235W

 

Epson Stylus Office BX525WD

 

Epson Stylus Office BX925FWD

 

Epson Stylus SX620FW

 

Epson Stylus Office BX635FWD

 

Epson Stylus Photo PX730WD

 

Epson Stylus SX130

 

Epson Stylus Office BX535WD

 

Epson Stylus Photo PX830FWD

 

HP Photosmart 6510

 

Epson Stylus SX445W

 

Epson Stylus SX535WD

 

HP Envy 110

 

HP Photosmart 5510

 

HP Deskjet 3070A

 

HP Officejet 6500A Plus

 

HP Deskjet 2050A

 

HP Photosmart 7510

 

HP Officejet Pro 8600

 

HP Photosmart 5515

 

Kodak office hero 6.1

 

Kodak hero 9.1

 

Kodak ESP C110

 

Lexmark Genesis

 

Lexmark Pinnacle Pro901

 

Samsung SCX-4729FW

***

Fundacja Pro-Test od 2001 roku wydaje miesięcznik dla konsumentów "Pro-Test". Pro-Test należy do międzynarodowej organizacji testującej produkty International Consumer Research & Testing z siedzibą w Londynie zrzeszającej 41 organizacji konsumenckich z 37 krajów. Fundacja zleca (lub publikuje wykonane przez inne organizacje konsumenckie) testy porównawcze produktów. Badania są przeprowadzane w laboratoriach poza granicami Polski, głównie we Francji i Niemczech. Aby zachować pełną niezależność testów, fundacja zachowuje w tajemnicy nazwy laboratoriów, które przeprowadzają testy. Taką samą zasadą kierują się inne organizacje prokonsumenckie na świecie, jak niemiecka Fundacja Warentest (publikuje testy już od 45 lat), duński Forbrugerradet (60 lat testowania) czy amerykański Consumer Reports (testuje produkty od 70 lat). Miesięcznik "Pro-Test" nie zamieszcza reklam, ale za pełne wyniki testów trzeba zapłacić online lub po prostu kupić miesięcznik.

Więcej o: