Kawa w końcu będzie tańsza? Ceny na rynkach mocno w dół

W kwietniu cena funta kawy na międzynarodowych rynkach była o 30 proc. niższa niż rok temu - informuje International Coffee Organisation. Czy to oznacza, że cena kawy w końcu się obniży?

Z danych ICO wynika, że cena funta (ok. 453,6 grama) kawy w kwietniu wyniosła 160,46 centów amerykańskich. To o 4,4 proc. mniej niż w marcu i aż o 30 proc. mniej niż w kwietniu ubiegłego roku, gdy kawa była najdroższa w historii. Przypomnijmy, że ubiegłoroczny cenowy rekord wynosił 231,24 centy za jednego funta.

Z danych organizacji wynika, że całkowity eksport kawy wyniósł w marcu 2012 roku 9,9 mln worków (po ok. 60 kg). Od początku sezonu (od październiku ub.r.) eksport wyniósł łącznie 51,7 mln worków, co w porównaniu z 52,9 mln worków w analogicznym okresie roku poprzedniego daje 2,3-proc. spadek.

Spadek ceny jest związany z większymi zbiorami, które na ten rok zapowiedzieli już dwaj najwięksi producenci kawy, a więc Brazylia i Kolumbia. Kolumbijska organizacja zrzeszająca plantatorów kawy ogłosiła we wtorek, że w tym roku zamierza wyprodukować 7,8 mln worków kawy, a w kolejnym roku nawet 9 mln - oznacza to, że zbiory będą największe od pięciu lat. Dobrym zbiorom sprzyja przede wszystkim pogoda i łagodniejszy klimat, które są jednocześnie największym czynnikiem ryzyka dla cen na światowych rynkach - w pierwszych miesiącach tego roku kolumbijskie plantacje zostały zniszczone, a planowane plony zmniejszone z powodu intensywnych opadów.

Pierwsze efekty są już widoczne u producentów - kilka dni temu na obniżkę cen swoich kaw zdecydował się jeden z największych koncernów spożywczych Kraft Foods, do którego należy m.in. marka Maxwell House. Cena kawy Maxwell House w USA spadnie o 6 proc., w przypadku pozostałych marek należących do Krafta obniżka może sięgnąć nawet 10 proc.

Polacy narodem kawoszy

Ostatnie badania wskazują na to, że Polacy coraz chętniej sięgają po tradycyjną małą czarną. Analitycy szacują, że w ubiegłym roku w Polsce sprzedano 80,5 tys. ton kawy, a wartość całego rynku wynosiła ok. 3,15 mld zł. Ta kwota będzie jednak stale rosła - według badań Euromonitor International w 2015 r. wartość rynku kawy w Polsce ma wynieść już blisko 1,3 mld euro.

Więcej o: