Podróżujący po UE zapłacą mniej za dzwonienie z komórek

Od 1 lipca 2013 r. wprowadzone zostaną nowe stawki za usługi roamingowe w Unii Europejskiej. Będzie jeszcze taniej - podaje portal Telepolis.pl

W wyniku porozumienia pomiędzy krajami członkowskimi Unii a Parlamentem Europejskim od 1 lipca będą obowiązywać nowe pułapy cenowe za poszczególne usługi świadczone w roamingu międzynarodowym w krajach UE.

Od początku lipca konsumenci będą płacić nie więcej niż 0,24 euro z VAT za połączenia wychodzące oraz 0,07 euro za połączenia przychodzące - odpowiednio 0,99 zł i 0,29 zł według średniego kursu euro w NBP z dnia 13 maja. Za wysłany SMS zapłacimy 0,08 euro, czyli 33 grosze. Transmisja danych (MB) będzie kosztowała maksymalnie 0,45 euro - 1,87 zł.

Dla porównania w lipcu ubiegłego roku za minutę połączenia wykonanego przez nas płaciliśmy 0,29 euro, a odebranego 8 centów. Wysłanie SMS-a za granicą wiązało się z kosztem 46 groszy.

To już kolejne obniżki cen, jakie zostały wprowadzone w ostatnich latach. Od 1 lipca ubiegłego roku pojawiła się maksymalna cena za korzystanie w roamingu z internetu mobilnego. Głośna była wtedy sprawa Kaia Diekmanna, redaktora naczelnego "Bilda", który pojechał na urlop do Maroka, ale nie mógł się oderwać od swojego bloga - prowadził go cały czas. Po powrocie z wczasów dostał rachunek telefoniczny - 42 tys. euro. Nie mógł w to uwierzyć, bo nie miał pojęcia, ile kosztuje roaming transmisji danych. A ponieważ przez przypadek poznał prezesa T-Mobile Franza Obermanna, natychmiast poprosił go o umorzenie rachunku. Obermann go wyśmiał.

Czytaj więcej: o wprowadzeniu maksymalnej ceny za korzystanie w roamingu z internetu mobilnego .

Więcej o: