Kupujesz zabawkę na Dzień Dziecka? Uważaj, co trzecia może być niebezpieczna

Zbliża się Dzień Dziecka i szturm rodziców na sklepy z zabawkami. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się, co kupujemy, bo większość badań potwierdza, że co trzecia zabawka na sklepowych półkach może być niebezpieczna dla dziecka lub jest źle opisana

Zabawki od lat należą do grupy najniebezpieczniejszych i nie spełniających norm produktów. UOKiK podkreśla, że przed ich zakupem warto przejrzeć informacje o produktach na stronie Urzędu. Zabawka powinna być oznaczona znakiem CE, co jest deklaracją producenta, że przedmiot spełnia zasadnicze wymagania, w tym normy bezpieczeństwa.

Warto sprawdzić, czy nie zagraża dziecku: należy zwrócić uwagę, czy przedmiot nie ma ostrych krawędzi, drobnych elementów, które maluch mógłby połknąć lub długich linek grożących zaplątaniem się dziecka. Każda zabawka powinna mieć dołączoną instrukcję w języku polskim i oznaczenie, czy nadaje się dla dzieci poniżej trzeciego roku życia - na to oznaczenie trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Z ostatnich badań Inspekcji Handlowej na zlecenie UOKiK z grudnia ubiegłego roku wynika, że co trzecia sprawdzona w Polsce zabawka nie spełnia wymagań. Skontrolowała łącznie 728 zabawek, stwierdzając nieprawidłowości w 260 przypadkach (35,7 proc.). Inspektorzy zwracali uwagę przede wszystkim na obowiązkowe oznakowanie, dołączane instrukcje, a także bezpieczeństwo materiałów, z których zostały wykonane zabawki.

Najczęstsze zastrzeżenia inspekcji dotyczyły braku lub niezasadnego umieszczenia ostrzeżenia "0-3", które oznacza, że zabawka jest nieodpowiednia dla dzieci w tym wieku. Ponadto w niektórych zabawkach po badaniach laboratoryjnych wykryto przekroczenie dopuszczalnego poziomu stężenia ftalanów, substancji chemicznych stosowanych do zmiękczania plastikowych części.

O czym trzeba pamiętać, kupując zabawki? UOKiK radzi:

- Wybierz zabawkę odpowiednią dla wieku twojego dziecka. Pomocne będą informacje na opakowaniu wskazujące, dla której grupy wiekowej jest przeznaczona, np. dla dziecka poniżej 3. roku życia. Przykładowo zabawki przeznaczone dla najmłodszych, takie jak maskotki, gryzaki, klocki, lalki, nie mogą zawierać szklanych lub porcelanowych elementów. W wyborze pomocny będzie znak CE, który musi znaleźć się na każdej zabawce i oznacza deklarację producenta, że produkt spełnia zasadnicze wymagania bezpieczeństwa.

- Obejrzyj dokładnie zabawkę, szczególnie pod kątem bezpiecznego używania przez najmłodszych. Warto upewnić się, czy zabawka nie ma ostrych krawędzi, sztywnych lub wystających elementów.

- Sprawdź, czy jest dołączona instrukcja montażu lub obsługi w języku polskim.

- Jeżeli jednym z elementów zabawki są linki i sznurki zakończone kółkiem lub innym elementem, który może tworzyć zaciskającą się pętlę, należy sprawdzić, czy nie są zbyt długie (poniżej 220 mm dla zabawki przeznaczonej dla malucha poniżej 3. roku życia).

Więcej o: