Irlandia: zakaz znaków firmowych i kolorów na paczkach papierosów

Irlandia będzie pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który zakaże umieszczania znaków firmowych i kolorów na paczkach papierosów. Opakowania wszystkich producentów będą identyczne

- Wszystkie znaki firmowe, logo, kolory, grafiki zostaną usunięte z opakowań tytoniowych - podał w komunikacie minister zdrowia Irlandii.

Kraj nie po raz pierwszy wprowadza restrykcje w walce ze szkodliwością palenia. W 2004 roku w Irlandii, jako pierwszym kraju na świecie wprowadzony został zakaz palenia w miejscach publicznych, w pracy czy komunikacji miejskiej. Te przepisy nie poprawiły statystyk. W Irlandii wciąż umiera rocznie około 5 tys. ludzi w wyniku chorób wywołanych paleniem.

Nowe przepisy muszą jeszcze zostać przegłosowane w parlamencie. Nie będzie to problemem - rządowa koalicja ma większość i jest zgodna co do wprowadzenia zunifikowanych paczek papierosów. Nazwy producentów oczywiście pozostaną na opakowaniach, ale umieszczone zostaną na najmniejszej ściance paczki. Wszystkie będą napisane tą samą czcionką.

Najwięksi światowi producenci papierosów - Philip Morris czy British American Tobacco - już protestują i podkreślają, że wprowadzenie nowych przepisów może rozwinąć szarą strefę.

W grudniu ubiegłego roku Australia jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła jednakowe opakowania papierosów. Brązowo-zielone opakowania z antynikotynowymi fotografiami i apelami o niepalenie rozzłościły producentów. Jedna z kubańskich firm złożyła nawet skargę na australijski rząd do Światowej Organizacji Handlu w związku z wprowadzeniem zunifikowanych opakowań.

Więcej o: