Polacy na wakacjach: Chorwacja, najlepiej autem, wydatki do 2 tys. zł

Ponad połowa Polaków planuje w tym roku wakacyjny wyjazd. Blisko 6 mln z nas wybiera się za granicę. Na taką przyjemność najczęściej chcemy wydać do 2 tys. zł, a urlop potrwa przynajmniej 11 dni. Chociaż na żaden wypoczynek nie pojedzie aż 14,5 mln rodaków, to jednak liczba osób, które pozostaną w domu, zmniejszyła się o 6 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem - wynika z badań przeprowadzonych przez Nielsen Polska na zlecenie Mondial Assistance

W tym roku na wypoczynek planuje wybrać się 16 mln Polaków, czyli co drugi obywatel naszego kraju mający co najmniej 18 lat (52 proc.). To o 4 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

Spośród osób planujących wakacyjny wyjazd 63 proc. (10 mln) spędzi urlop w kraju - to o 6 proc. mniej niż w ubiegłym roku. Rośnie za to liczba osób planujących wypoczynek za granicą - w tym roku według badania Mondial Assistance to blisko 6 mln osób, czyli 37 proc. osób wybierających się na wakacje.

Chociaż na wakacje nie pojedzie aż 47 proc. Polaków, to jednak liczba ta jest mniejsza od zeszłorocznej o 3 proc. (ok. 1 mln osób). Co piąty badany na ostatnim wyjeździe urlopowym był aż pięć i więcej lat temu. Niemal co dziesiąty dorosły mieszkaniec Polski nigdy nie był na wakacjach.

Najczęstszy powód rezygnacji z wyjazdu wakacyjnego to brak pieniędzy - jako główną przyczynę podała go co druga osoba. Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim osób w wieku powyżej 50 lat, a także osób, których dochód gospodarstwa domowego wynosi poniżej 1 tys. zł.

Wakacje w słońcu

Podczas nadchodzących wakacji najpopularniejszym miejscem wszystkich wyjazdów zagranicznych ma być Chorwacja (14 proc.). - To jest najbliższy słoneczny kraj, do którego możemy dojechać samochodem. A z tej formy transportu korzysta prawie 80 proc. Polaków - tłumaczy Tomasz Frączek, prezes zarządu Mondial Assistance. Na drugim miejscu zestawienia najpopularniejszych wycieczkowych państw znalazł się zeszłoroczny lider - Hiszpania (8 proc.), kolejne są Włochy i Grecja. W odniesieniu do roku poprzedniego w ogólnym zestawieniu nieco na znaczeniu stracił Egipt (3 proc.).

A jak to się ma wśród klientów biur podróży? - Wśród turystów najpopularniejsze miejsca wyjazdów zagranicznych znacząco się różnią między biurami a wyjazdami samodzielnymi. Na pierwszym miejscu, tak jak i w ubiegłym roku, znajduje się Egipt. Zaraz za nim plasują się Grecja, Turcja i Hiszpania - mówi Krzysztof Piątek, prezes Neckermann Polska i prezes zarządu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki.

Polski turysta

Na wakacje 2013 wyjadą przede wszystkim osoby młode (w wieku 18-29 lat), mieszkające w miastach, z wykształceniem średnim i wyższym, o dochodzie gospodarstwa domowego powyżej 4,5 tys. zł (rok wcześniej było to 3 tys. zł). Przy wyjazdach zagranicznych kwota ta rośnie do 6 tys. zł.

Tegoroczne wakacje najczęściej spędzimy w parach (35 proc.). Na samotne wakacje decyduje się 21 proc. osób planujących wakacje. Pozostali mają zamiar spędzić je w 3 osoby - 19 proc., 4 osoby - 18 proc., w 5 i więcej - 7 proc.

Średni koszt wyjazdu w Polsce na osobę to 1191 zł (choć najwięcej, bo aż 41 proc., deklaruje, że wyda poniżej 1 tys. zł), a w podróży zagranicznej aż 2315 zł (najwięcej - 21 proc. - planuje wydać pomiędzy 1,5 tys. a 2 tys. zł). Jak twierdzi Krzysztof Piątek, podobne są również średnie ceny wyjazdów z biurem podróży. Za 2 osoby zapłacimy w tym roku około 5500 zł.

Roku temu w badaniu zadeklarowaliśmy wydatki 1188 zł na wakacje w kraju i 2613 zł przy wypoczynku w innych krajach.

Cena nie jest najważniejsza

77 proc. Polaków ma zamiar zorganizować wyjazd wakacyjny samodzielnie. Pytani, co powoduje takie nastawienie, najczęściej odpowiadają, że chęć indywidualnego decydowania o formie spędzanego czasu (53 proc.) i możliwość dopasowania oferty do własnych potrzeb (29 proc.).

Osoby, które zdecydowały się na skorzystanie z wakacyjnej propozycji biura podróży, zamierzają dokonać jej zakupu bezpośrednio w placówce, a w korzystaniu z touroperatorów najbardziej cenią gwarancję wiarygodności (52 proc.), pewność zakupu potwierdzoną dokumentem (49 proc.) i doradztwo sprzedawcy (31 proc.).

Największy wpływ na wybór wycieczki i konkretnego biura podróży mają opinie znajomych - marketing szeptany i polecenia są najważniejsze prawie dla co drugiego kupującego wycieczkę w biurze podróży (48 proc.). W dalszej kolejności pod uwagę bierzemy zaufanie i wiarygodność biura (38 proc.), a dopiero na trzecim miejscu cenę wycieczki (jest decydująca dla 31 proc.).

Przezorny zawsze ubezpieczony

- Sześciu na dziesięciu Polaków wyjeżdżających na zagraniczne wakacje (dokładnie 58 proc.) planuje wykupić ubezpieczenie. To dosyć dużo (choć nieco mniej niż rok temu), jednak niepokojące wydaje się, że aż 42 proc. nie widzi potrzeby zabezpieczenia się na wypadek nieprzyjemnych sytuacji za granicą. Świadczy to o braku świadomości wielu Polaków, jak nieprzyjemne i kosztowne mogą się okazać wakacje bez polisy. W porównaniu z większością krajów UE w Polsce ten poziom jest bardzo niski - wyniki badania komentuje Tomasz Frączek. - Obecnie jeden dzień ubezpieczenia kosztuje nas 5-8 zł, co mimo że jest równoznaczne z ceną piwa na plaży, to dla niektórych jawi się jako koszt przekraczający dobre obyczaje - dodaje.

Najlepszy kraj na letni wyjazd to