Hipermarkety Real już przemianowane na Auchan. Kiedy w Polsce?

Do końca tego roku wszystkie 16 hipermarketów Real w Rosji zostanie przemianowanych na Auchan. Niezależnie od tego Auchan planuje w obecnym roku otworzyć w tym kraju cztery nowe hipermarkety, a w roku 2014 kolejnych dziesięć - donosi portal planetretail.net

Francuska Grupa Auchan, która w grudniu ubiegłego roku kupiła za 1,1 mld euro hipermarkety Real od Grupy Metro powoli zabiera się do zmiany logo i wystrojów niemieckiej sieci sklepów. Pod koniec kwietnia Auchan dokonał już rebrandingu Reala w ukraińskim Kijowie . Był to pierwszy sklep niemieckiej sieci, który został przebudowany na francuską modłę.

Następna w kolejce jest Rosja, gdzie działa w tej chwili 16 hipermarketów Real. Jak tłumaczy Wilhelm Hubner, dyrektor sprzedaż rosyjskiego Auchan, Francuzi na razie przemodelują tylko jednego Reala w Rosji, a następnie przeanalizują skutki tego ruchu. Jeśli reakcje będą pozytywne, kolejne przebudowy marketów będą miały miejsce znacznie szybciej. Jednak niezależnie od reakcji klientów proces rebrandingu sklepów w Rosji ma się zakończyć do końca tego roku. Auchan informuje, że proces rebrandingu jednego marketu trwa od czterech do sześciu tygodni.

Głównym celem przejęcia Reala przez Auchan były jednak sklepy w Polsce i Rumunii - w sumie Francuzi przejęli aż 91 hipermarketów i 13 galerii handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, z czego w Polsce Real ma obecnie aż 54 hipermarkety (Auchan jest o połowę mniejszy - ma u nas tylko 27 sklepów).

Wciąż nie wiadomo, kiedy nastąpi rebranding sklepów Real w Polsce. Auchan czeka bowiem na zgodę na połączenie obu sieci handlowych, którą ma wydać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. O rozpatrzenie tej sprawy poprosiły UOKiK same firmy biorące udział w transakcji, ponieważ może ona wywrzeć duży wpływ na konkurencję na polskim rynku handlowym. Auchan złożył wniosek do UOKiK pod koniec marca i teoretycznie powinien otrzymać zgodę w ciągu dwóch miesięcy, jednak czas wydania decyzji przez urząd się przeciąga. Decyzji w sprawie fuzji obu sieci nie wydał też jeszcze urząd antymonopolowy w Rumunii.

Więcej o: