Paliwo w wakacje dużo tańsze niż przed rokiem

- Te wakacje powinny być dużo tańsze dla kierowców niż w ubiegłym roku. Ceny paliw są średnio o 30 gr niższe na litrze niż w czerwcu 2012 - mówi Dorota Gudaś z biura BM Reflex

Im bliżej sezonu urlopowego, tym częściej analitycy przyglądają się sytuacji i porównują ją do lat ubiegłych. - W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego ceny benzyny i oleju napędowego są niższe o ponad 30 groszy na litrze, a ceny autogazu o blisko 50 groszy na litrze. Należy pamiętać, że przed rokiem okres najwyższych cen benzyny przypadł na kwiecień, a oleju napędowego na styczeń. Natomiast wbrew oczekiwaniom początek wakacji przyniósł spadki cen, które utrzymały się na stacjach do końca lipca - podają analitycy biura BM Reflex.

Obecnie za benzynę bezołowiową kierowcy w Polsce płacą średnio 5,44 zł za litr, olej napędowy kosztuje natomiast 5,40 zł. W analogicznym terminie w roku ubiegłym było to odpowiednio 5,81 zł i 5,72 zł. Największe różnice widoczne są w przypadku autogazu. Średnie ceny 14 czerwca tego roku wynosiły 2,34 zł, a przed rokiem aż 2,82 zł. Ceny LPG są obecnie na poziomie z grudnia 2010 roku.

Drożej w kurortach i przy autostradach

Analitycy ostrzegają, że za paliwo drożej możemy zapłacić w miejscowościach turystycznych i przy autostradach. - Jeżeli w kurorcie jest jedna stacja, jej właściciel będzie mógł podnieść marżę, żeby zarobić więcej. To wynik braku konkurencji. W większych miejscowościach, w których działa kilka stacji, będzie dochodziło do rywalizacji pomiędzy właścicielami, a na tym mogą skorzystać przede wszystkim turyści - mówi Gudaś.

Kierowcy mogą się też spodziewać nieco wyższych cen przy autostradach. Stacji paliw jest tam mniej, przez co często narzucane są wyższe marże. - Trzeba też pamiętać, że kiedy ruszamy na wakacje, zwiększony jest ruch, przez co większy jest popyt. To także sprawia, że ceny mogą wzrosnąć o kilka groszy, ale z pewnością paliwo będzie dużo tańsze niż w roku ubiegłym - dodaje Gudaś.

Paliwo najdroższe jest obecnie w woj. zachodniopomorskim i Małopolsce - także w tych województwach możemy się spodziewać najwyższych cen w wakacje. Najniższe ceny powinny utrzymywać się na wschodzie Polski.

W Polsce najtaniej

Z danych portalu e-petrol.pl wynika, że w Polsce paliwo należy do najtańszych w Europie. Bardzo wysokie ceny kształtują się m.in. w Szwecji (7,07 zł), Danii (6,90 zł), Niemczech (6,78 zł), Francji (6,91 zł), Słowacji (6,28 zł) czy Słowenii (6,29 zł) - wszystkie ceny dotyczą benzyny bezołowiowej. Najbardziej zbliżone ceny do Polski, choć i tak wyższe, są na Łotwie (5,60 zł), Litwie (5,66 zł) czy w Bułgarii (5,57 zł).

Olej napędowy w Polsce również należy do najtańszych w Europie. W tym przypadku, jest jednak kilka krajów, w których za litr diesla zapłacimy mniej - to m.in. Łotwa (5,32 zł) czy Chorwacja (5,35 zł). Najdrożej za litr oleju napędowego zapłacimy w Szwecji (6,92 zł), we Francji (6,21 zł) czy w Danii (6,03 zł). Wysokie ceny są też na stacjach na Węgrzech (5,96 zł), w Czechach (5,90 zł) czy w Niemczech (5,94 zł).

Więcej o: