W Rosji wódka, na Kubie rum, a na Filipinach gin. Kto ile pije? I jak dużo Polacy?

Światowa Organizacja Zdrowia podała, że w ubiegłym roku w Rosji wypito niemal 2 mld litrów wódki - to oznacza, że na każdego mężczyznę, kobietę i dziecko przypadło 14 litrów. Polacy zajęli czwarte miejsce na świecie pod względem spożycia wódki

Mieszkańcy Azji wiodą prym w światowym spożyciu alkoholi wysokoprocentowych. Z danych przedstawionych przez "The Economist" wynika, że w ubiegłym roku Azjaci wypili 27 mld litrów alkoholu wysokoprocentowego. Aż 38 proc. z tego przypadło Chińczykom (9,5 mld litrów). Co ciekawe 99,5 proc. przypada regionalnemu likierowi "baijiu" - to sprawia, że Chiny nie znalazły się wśród krajów o największym spożyciu wódki, ginu, rumu, whisky czy tequili.

Badania przeprowadzone przez International Wine and Spirit Research i opublikowane przez "The Economist" potwierdziły wiele zakorzenionych w naszych głowach stereotypów. Niespodzianką nie było pierwsze miejsce Rosjan pod względem spożycia wódki. W ubiegłym roku wypili oni niemal niemal 2 mld litrów, co oznacza 14 litrów rocznie na osobę. Amerykanie wypili nieco ponad 600 mln litrów wódki - 1,9 litra na głowę., a Białorusini 11,3 litra na osobę. Polacy i Ukraińcy wypili odpowiednio po 7 i 7,7 litra na głowę.

Choć rum kojarzy nam się z Kubą, to najwięcej wpili go w 2012 roku Hindusi, a to głównie za sprawą ponad miliarda obywateli. Analizując spożycie alkoholu na osobę, zobaczymy, że bezapelacyjnym liderem są już mieszkańcy Kuby. Statystyczny Kubańczyk wypił w ubiegłym roku 4,9 litra, a Hindus tylko 0,3 litra. Dominikanie przypadło z kolei 3,3 litra na głowę.

Niespodzianką badania jest bez wątpienia pierwsze miejsce Francji pod względem spożycia whisky - 1,9 litra na głowę i ponad 150 mln litrów łącznie. Zaraz za Francuzami uplasowali się mieszkańcy Wielkiej Brytanii (czyli Anglicy, Walijczycy, Szkoci i Irlandczycy), którzy wypili w ubiegłym roku po 0,9 litra na głowę.

Gin cieszy się największą popularnością na Filipinach. Obywatele tego kraju wypili w ubiegłym roku 1,4 litra na głowę. Zaraz za nimi uplasowali się Słowacy (1,2 litra), Holendrzy (0,8 litra) i Hiszpanie (0,6 litra). Najmniejszą popularnością z wysokoprocentowych alkoholi cieszy się tequila. Najczęściej sięgają po nią Meksykanie i Amerykanie - odpowiednio 0,63 litra i 0,36 litra na osobę w 2012 roku.

Zobacz wideo
Więcej o: