Auchan zamknie kilkanaście sklepów Real w Polsce

Z nieoficjalnych informacji ?Rzeczpospolitej? wynika, że Auchan będzie musiał zamknąć lub sprzedać kilkanaście hipermarketów w sieci Real, aby UOKiK zgodził się na najgłośniejsze przejęcie w branży handlowej ostatnich lat.

Polska jest ostatnim krajem, w którym regulator rynku nie zatwierdził jeszcze wielkiego przejęcia. Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku francuska Grupa Auchan kupiła za 1,1 mld euro hipermarkety Real od Grupy Metro . Transakcja obejmowała 91 hipermarketów w Polsce, Rosji, Rumunii i na Ukrainie, a także 13 galerii handlowych w Rosji i Rumunii.

Odpowiednią zgodę na przejęcie wydał już regulator rynku w Rumunii, a na Ukrainie Auchan rozpoczął już nawet proces zmiany szyldu w sklepach Reala . Tymczasem UOKiK wciąż nie wydał zgody na przejęcie niemieckiej sieci przez Francuzów. To ogromne przejęcie, które zmieni handlową mapę kraju - Real ma w Polsce aż 54 hipermarkety. To dwa razy więcej niż Auchan, który obecnie ma w Polsce tylko 27 dużych sklepów.

I choć UOKiK wciąż bada rynek, to już pojawiają się nieoficjalne przecieki co do tego, jaki wyda werdykt. Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że zgoda będzie warunkowa - Auchan będzie mógł przejąć Reala, jeśli zamknie lub sprzeda kilkanaście placówek niemieckiej sieci. "Rz" spekuluje, że może chodzić m.in. o placówki w Warszawie lub w innych największych polskich miastach. - Nie zdziwiłaby mnie taka decyzja i byłaby ona na rękę Francuzom, bo niektóre sklepy Reala nie notują dobrych wyników finansowych - mówi nieoficjalnie w rozmowie z nami jeden z przedstawicieli sieci handlowych.

Kupujesz w hipermarketach Real?
Więcej o: