Cyfrowy Polsat nie naruszył prawa, transmitując mecze polskiej reprezentacji w PPV
7 i 11 września ubiegłego roku mecze Polski z Czarnogórą i Mołdawią w ramach eliminacji do mistrzostw świata w 2014 r. można było oglądać jedynie w systemie PPV. Dostęp do każdej z transmisji kosztował 20 zł.
Dlaczego spotkania nie były pokazywane w TVP? Właściciel praw telewizyjnych firma Sportfive nie porozumiała się z Telewizją Polską co do kosztów. Z udostępnienia spotkań - z powodu wątpliwości prawnych - zrezygnowały wówczas także platformy N i Cyfra+.
Płacić za oglądanie kadry? Dziękuję bardzo
W rezultacie oba mecze transmitowane były w systemie PPV za pośrednictwem Cyfrowego Polsatu. Dostęp do pierwszego spotkania wykupiło 100 tys. użytkowników. Mecz z Mołdawią przyciągnął natomiast 110 tys. widzów. Wyniki były dużo gorsze od oczekiwań. Nieoficjalnie SportFive liczył nawet na 500 tys. sprzedanych transmisji.
"Cyfrowy Polsat decyzję o zaoferowaniu abonentom dostępu do wyżej wymienionych spotkań reprezentacji Polski w piłce nożnej podjął po tym, jak do publicznej wiadomości została podana informacja, że nie będą one oferowane przez telewizję publiczną. Decyzja była pokierowana chęcią zapewnienia abonentom i polskim kibicom dostępu do ważnych dla nich meczów, a został on zrealizowany w jedynej zaproponowanej Cyfrowemu Polsatowi przez dystrybutora praw i prawnie dopuszczalnej formie - usłudze PPV" - podała spółka w komunikacie.
Jan Dworak zawiadamia prokuraturę
W marcu br. zawiadomienie do prokuratury w sprawie transmisji obu spotkań złożył Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. KRRiT uznała, że Cyfrowy Polsat, transmitując mecze w PPV, nadawał program bez koncesji. "Uznanie za program zestawu audycji i innych przekazów rozpowszechnionego przez spółkę Cyfrowy Polsat prowadzi do stwierdzenia, że rozpowszechnienie odbyło się bez koncesji, zatem z naruszeniem prawa" - głosił komunikat KRRiT. Zgodnie z prawem nadawanie programu radiowego lub telewizyjnego bez koncesji podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat.
Dochodzenie z marca br. zostało umorzone przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Praga Południe, ponieważ stwierdzono brak ustawowych znamion czynu zabronionego.
-
Oświadczenie majątkowe Tarczyńskiego: Miał do spłaty prawie 1,5 mln złotych
-
Wakacje w Egipcie koszmarem. "Usłyszeliśmy, że sprawą zajmie się sąd"
-
Idą po Koronę Wodospadów! Zespół z Polski chce zdobyć dziesięć najwyższych wodospadów na świecieMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Europa w panice kupowała węgiel. Teraz odsprzedaje go do Afryki
-
Posłanka PiS buduje dom za 600 tys. zł. A wynajmuję "komunałkę" za 116 zł
- Trakt Królewski nie pomieścił marszu. Metro i boczne ulice zapchane
- Wielka Brytania cofnie się w czasie? Rząd ma myśleć nad "cenowymi limitami"
- Padła "szóstka" w Lotto. Gdzie padły szczęśliwe liczby?
- "Nowy Świat" otwierano z pompą. Przez cały maj nie skorzystał nikt
- Mają ogromne emisje metanu i płonące "wrota piekieł". USA chcą to zmienić