Polacy nie lubią wydawać pieniędzy na sport
Główny Urząd Statystyczny przebadał zwyczaje sportowe Polaków. Wyniki nie napawają przesadnym optymizmem. W okresie od października 2011 do końca września 2012 r. jedynie 40 proc. gospodarstw domowych poniosło jakiekolwiek wydatki na sport. Średnio 418 zł.
Rower najpopularniejszym sprzętem sportowym
Ostatnie tego rodzaju badanie GUS przeprowadził w 2008 r. i dziś zauważalna jest poprawa. 4 lata temu średnio gospodarstwo domowe na sport przeznaczyło 284 zł. Nie jesteśmy skorzy do kupowania specjalistycznego sprzętu sportowego - dotyczy to tylko 15 proc. gospodarstw domowych. Jeśli już coś kupiliśmy, najczęściej był to rower lub piłki do gier zespołowych. Najrzadziej Polacy kupowali łyżwy, narty i sprzęt do ćwiczeń siłowych (0,7 proc. i po 0,9 proc.).
80 proc. gospodarstw domowych dysponuje jakimś sprzętem do uprawiania sportu. W przeważającej większości jest to rower. Popularne są też piłki i sanki. Jedynie w 14 proc. gospodarstw domowych znajdziemy łyżwy, a w ponad 10 proc. - narty.
Sprawny jak Polak (wedle własnego mniemania)
Mimo niedużych wydatków na sport Polacy dobrze oceniają swoją sprawność fizyczną. Przeszło 61 proc. badanych zadeklarowało, że ma dobrą lub bardzo dobrą kondycję fizyczną. Bardziej pewni swojej sprawności są mężczyźni. Wraz z wiekiem spada przeświadczenie o swoich możliwościach. Mężczyźni przebijają kobiety (w kategorii bardzo dobra sprawność) także pod względem uczestnictwa w zajęciach ruchowych w stosunku 43 proc. do 40,1 proc. Znaczny jest jednak odsetek sportowych leni. Aż 30,5 proc. badanych, którzy zadeklarowali bardzo dobrą sprawność fizyczną, nie uczestniczy w żadnych sportowych zajęciach.
Małżeństwo nie sprzyja sportom
W badanym przez GUS okresie w zajęciach sportowych uczestniczyło niespełna 46 proc. Polaków. Co piąty ćwiczy regularnie. Jak się okazuje, regularna aktywność sportowa zależna jest od stanu cywilnego. Młodzież, kawalerowie i panny znacznie częściej deklarowali sympatię dla zajęć sportowych, bo jedynie 38 proc. osób w związku małżeńskim uprawia sport, z czego tylko niespełna 13 proc. regularnie.
Co motywuje Polaków do sportu? Tu zaskoczenia nie ma. Polacy ćwiczą dla zdrowia i ze względu na zalecenie lekarza (53 proc.) oraz dla utrzymania kondycji i odpowiadającej im sylwetki (49 proc.). Ulubione dziedziny sportu w naszym społeczeństwie to jazda na rowerze lub pływanie. Wśród mężczyzn popularna jest również piłka nożna i siatkówka oraz wędkarstwo, a wśród kobiet - aerobik, fitness i joga.
-
Hiszpania. Koronawirus zmutował i bardzo różni się od oryginału. "Możemy już zacząć mówić o COVID-22"
-
Rosyjski węgiel utknął w Finlandii. "Tysiące wagonów". Media: To konfiskata
-
Dolomity. Lodowiec załamał się i zabił turystów po fali upałów. "Skutek zmian klimatu"
-
Kaczyński pogroził bankom "obłożeniem ich zysków podatkiem". Gwałtowna reakcja giełdy
-
Kursy walut 04.07.2022. Euro kosztuje już 4,71 złotych [Kurs dolara, funta, euro, franka, rubla]
- Kolejna sieć stacji paliw mocno obniżyła ceny. Moya oferuje zakupy bez aplikacji i miesięcznego limitu
- Będzie strajk nauczycieli? ZNP wystąpił do Morawieckiego o pilne rozmowy
- Elon Musk zmuszony tymczasowo zamknąć fabrykę Tesli pod Berlinem
- Kryzys branży lotniczej się pogłębia. Brussels Airlines i skandynawski SAS odwołują loty w wakacje
- Tatrzańskie Opowieści. Waligóra: Zorientowałem się, że nie idę przez las, ale przez tartak