Bangladesz już za drogi. H&M będzie szył ubrania w Etiopii
Do tej pory H&M produkował swoje ubrania przede wszystkim w Azji, a zwłaszcza w Bangladeszu, jednak od dłuższego czasu zastanawiał się nad przeniesieniem produkcji do Afryki. Powód był prozaiczny: niższe koszty i logistyka. Fabryki szyjące ubrania dla H&M w Azji nie były w stanie nadążać za zamówieniami z centrali. Na dodatek dzięki bliższej lokalizacji fabryk w Afryce i Europie już w 2011 roku H&M został wyprzedzony pod względem sprzedaży przez hiszpański Inditex, właściciela Zary. Decyzję o przeniesieniu części produkcji przyspieszyła tragedia z końca kwietnia, gdy w Bangladeszu zawalił się budynek fabryki, a pod jej gruzami zginęło ponad 1200 robotników .
Dlatego teraz część ubrań ma być produkowana w Etiopii - H&M zamówił już testową partię ubrań w miejscowych fabrykach i jeśli wszystko pójdzie dobrze, produkcja na szeroką skalę ruszy już jesienią. - Jesteśmy globalną firmą i dlatego szukamy nowych miejsc, w których możemy produkować odzież, by sprostać rosnącemu popytowi - powiedział Camilla Emillson-Falk, rzeczniczka H&M. Jednocześnie zaprzecza, że H&M zamknie produkcję w Bangladeszu - firma chce po prostu zwiększyć swoją produkcję na nowym rynku.
Szwedzi podążają w ten sposób za Inditexem, który ma swoje fabryki m.in. w Maroku i Tunezji.
Etiopia ma bogate tradycje w produkcji odzieży, które jednak przez lata podupadły. Teraz ma się to zmienić - Etiopia chce zachęcić do zamawiania u siebie towarów największe światowe koncerny i planuje w 2016 roku wyeksportować tekstylia o wartości 1 mld dol. Tekstylia w Etiopii już teraz zamawiają inne światowe koncerny, m.in. brytyjskie Tesco i amerykański Wal-Mart.
Jedynym zmartwieniem H&M i innych zachodnich graczy są rosnące koszty pracy i produkcji ubrań. Choć wciąż są one niskie, od 2010 roku wzrosły o ponad 18 proc., podczas gdy w analogicznym okresie w Chinach wzrost wyniósł tylko o 7,7 proc. Jeśli takie tempo wzrostu kosztów się utrzyma, produkcja w Etiopii będzie droższa od chińskiej już w 2019 roku.
-
"Wody może zabraknąć dla kolejnego pokolenia". Hydrolog tłumaczy, dlaczego nie należy kosić trawników
-
To może być największa podwyżka stóp od 22 lat. Członek RPP wylatuje ponad jastrzębie [WYKRES DNIA]
-
Sklep PGG padł. Polacy rzucili się na węgiel. Po chwili towar został wyprzedany
-
Ponad 1,5 mln osób żyje w Polsce w skrajnym ubóstwie, ponad 15 mln - w sferze niedostatku [WYKRES DNIA]
-
Ceny węgla, paliw i pelletu - czwartek 30.06.2022. Węgiel na giełdzie mocno w dół, paliwa tańsze
- Niskie Podatki od 1 lipca. Ale nie zdziw się, jeśli (przez jakiś czas) to pensja będzie niższa
- Nowy Ład po nowemu. Rząd znów zmienił podatkowe zasady gry. Sprawdź, ile zyskasz [WYLICZENIA]
- Zmiany podatkowe. Emerytury wzrosną od lipca, ale nie wszystkim [TABELA BRUTTO NETTO]
- Rekordowe upały w całej Europie, nawet za kołem podbiegunowym. 9 polskich miast z rekordem temperatury
- Zmiany w roamingu. Nowe przepisy mają uchronić przed gigantycznymi rachunkami