Platforma Horizon w UPC w Polsce? Na razie testy internetu 500 Mb/s

Operator telekomunikacyjny UPC będzie w przyszłym roku gotowy technicznie do wprowadzenia na polski rynek platformy Horizon, umożliwiającej oglądanie wideo na żądanie na telewizorze, komputerze, smartphonie i tablecie

Kiedy największy operator kablowy liczący około 1,5 mln abonentów płatnej telewizji wprowadzi nową usługę? Decyzja jeszcze nie zapadła, ale Grzegorz Esz, członek zarządu odpowiedzialny za marketing w UPC powiedział, że technicznie będzie to możliwe już w przyszłym roku. Niezbędne do uruchomienia Horizon w Polsce jest uregulowanie kwestii prawnych. Przedstawiciele operatora wskazują także na konieczność wymiany dekoderów. Esz dodał, że wprowadzanie nowej usługi będzie przebiegało dwuetapowo. Najpierw klientom zostanie udostępniona aplikacja, a potem nastąpi wymiana dekodera.

Horizon to platforma VOD (telewizja na żądanie) integrująca dostęp do treści telewizyjnych, internetowych oraz osobistych plików użytkownika. Platforma tworzy bezprzewodową sieć, łączącą telewizor ze wszystkimi urządzeniami typu komputer, tablet czy smartphone.

Liberty Global, właściciel UPC Polska, wprowadził dotychczas Horizon do czterech krajów: Holandii, Niemiec, Irlandii i Szwajcarii.

Internet 500 Mb/s

Na przełomie października i listopada UPC uruchomi testy łączy 500 Mb/s w czterech miastach Polski: Warszawa, Kraków, Zakopane i Pułtusk. Badany będzie popyt i obciążenie sieci. Komercyjna oferta ma być gotowa w przyszłym roku. W zasięgu nowej oferty ma być docelowo 2,5 mln gospodarstw - tyle ile obecnie korzysta z 250 Mb/s. - Z łączy 250 Mb/s korzysta dziś 5 proc. klientów internetowych UPC, choć jest to usługa stosunkowo droga bo kosztuje około 100 zł - powiedział Artur Dominiak, dyrektor zarządzania wartością klienta w UPC.

Obecnie 70 proc. klientów UPC ma łącze o prędkości nie niższej niż 30 Mb/s. Operator zakłada, że za rok może taki sam odsetek abonentów będzie już miał łącze o prędkości nie niższej niż 60 Mb/s.

Więcej o: