Gigantyczna kara. Starbucks zapłaci 2,8 mld dol. odszkodowania

2,8 mld dol. - takie odszkodowanie na rzecz firmy Kraft Foods zarządził niezależny arbitraż. Odszkodowanie ma wypłacić Starbucks, który dwa lata temu wycofał się z umowy z tym koncernem na sprzedaż kawy rozpuszczalnej w sklepach

Początki sporu spożywczych gigantów sięgają 1998 roku, gdy Kraft Foods zobowiązał się sprzedawać paczkowaną kawę z logo Starbucks w sklepach i dużych centrach handlowych. Na początku tylko w USA, ale w kolejnych latach kawa ta miała być obecna w sklepach na całym świecie.

Jednak współpraca obu firm nie wyglądała dobrze - Starbucks narzekał, że Kraft Foods nie robi nic, aby promować produkty kawowego giganta, i już w 2010 roku zaoferował 750 mln dol. odszkodowania w zamian za zakończenie umowy. Kraft odmówił, ale rok później Starbucks i tak wycofał się z porozumienia, a kwestią odszkodowania zajął się niezależny arbitraż.

Za złamanie umowy Kraft Foods domagał się od Starbucksa 2,9 mld dol. oraz opłacenia prowizji dla prawników. Specjaliści wskazywali przed wyrokiem, że kwota odszkodowania wyniesie maksymalnie miliard.

Jednak zasądzone odszkodowanie okazało się znacznie wyższe - Starbucks ma zapłacić 2,23 mld dol. za przedwczesne zerwanie umowy i dodatkowo 527 mln dol. dodatkowych kosztów.

Troy Alstead, wiceprezes ds. finansowych Starbucksa, stwierdził, że firma nie zgadza się z decyzją arbitrażu. - Naszym zdaniem Kraft sam złamał warunki umowy, nie wywiązując się z zawartych w niej ustaleń. W związku z tym nasze interesy doznały uszczerbku - powiedział.

Nie wiadomo jeszcze, czy Starbucks odwoła się od tego wyroku, ale jeśli wyrok będzie prawomocny, może to się okazać poważnym ciosem dla finansów firmy. W minionym roku fiskalnym przychody Starbucksa wyniosły 14,9 mld dol., a zysk 2,5 mld dol.

Więcej o: