Telewizory OLED już w sklepach. Wklęsły ekran odmieni rynek?

- Producenci telewizorów prześcigają się w pomysłach, by zdobyć jak największy kawałek kurczącego się rynku. W Polsce w tym tygodniu pojawią się odbiorniki z wklęsłym ekranem - informuje ?Rzeczpospolita?

LG rozpocznie u nas sprzedaż pierwszego telewizora w technologii OLED z zakrzywionym ekranem. - Zakrzywiony, a właściwie wklęsły, a nie wypukły jak kiedyś w kineskopach ekran daje nieporównywalną z innymi telewizorami głębię obrazu. Dodatkowo umożliwia oglądanie z większego kąta, bez zniekształcenia obrazu - mówi Zbigniew Zduleczny, dyrektor sprzedaży w LG Electronics.

Takie rozwiązanie może stać się wkrótce standardem. Podobny produkt do swojej oferty wprowadza Samsung, a w przyszłym roku ma pojawić się również zakrzywiony telewizor od Apple. Nad zakrzywionymi ekranami pracują też najwięksi producenci smartfonów.

Zakrzywiony ekran pojawi się w sieciach Media Markt i Saturn. 55-calowy odbiornik będzie jednak kosztować około 40 tys.

LG zbroi się w Polsce

Koreańczycy mają w Polsce dwie fabryki - jedną pod Wrocławiem, a drugą w Mławie. To właśnie w tej drugiej fabryce będą powstawały telewizory OLED - LG chce w przyszłym roku rozbudować zakład, inwestując w niego dodatkowo 50 mln dol.

Zobacz wideo

Jednocześnie firma zapowiada koniec produkcji telewizorów plazmowych - według nieoficjalnych zapowiedzi ostatni telewizor plazmowy tej firmy zjedzie z taśmy produkcyjnej w grudniu 2014 roku.

Przeczytaj więcej o tym, jak wygląda fabryka w Mławie od kuchni

Jak wybierać telewizor i kiedy jest najtańszy?

Kiedy najlepiej kupować telewizor? Eksperci są zgodni: najlepiej kupować zeszłoroczny model telewizora w lutym albo w marcu (nowe modele wchodzą na rynek zwykle w kwietniu/maju). Najwyższe przeceny dotyczą telewizorów ze średniej półki - kupując taki telewizor w dobrym momencie, jego cena może spaść nawet o 30 proc.

Ceny telewizorów OLED spadną najpewniej jeszcze mocniej - obecnie jest to rynkowa nowość, stąd wysoka cena, sięgająca nawet 40 tys. zł. Stanie się to jednak najwcześniej za rok, kiedy na rynku mocno promowane będą telewizory z jeszcze bardziej nowoczesną technologią, czyli 4K.

Więcej o tym, kiedy najlepiej kupić telewizor i na co zwracać uwagę, przeczytasz w naszym tekście tutaj .

Więcej o: