Polskie koszulki na Euro 2012 toksyczne? Nike: jesteśmy pewni ich jakości

W oficjalnych koszulkach polskiej reprezentacji na Euro wykryto nadmierne stężenie związków cynoorganicznych, wykorzystywanych do zatrzymywania zapachu potu. Mogą mieć szkodliwy wpływ na system nerwowy i powinny zostać natychmiast wycofane ze sprzedaży - alarmuje Europejska Organizacja Konsumencka BEUC.
Jak powiedział w rozmowie z Wyborczą.biz Maciej Lasoń, rzecznik prasowy firmy Nike Poland, koszulki na razie nie zostaną wycofane z rynku. - Musimy dbać o bezpieczeństwo konsumenta. Mamy stworzony specjalny zespół odpowiadający za zgodność wszystkich produktów na całym świecie z regulacjami, w tym normami unijnymi. Jesteśmy jedną z najbardziej restrykcyjnych firm, jeśli chodzi o standardy i jesteśmy pewni, że nasze produkty są bezpieczne - tłumaczył rzecznik - Poprosiliśmy jednak przeprowadzającą test hiszpańską La Organización de Consumidores y Usuarios o dokładne, szczegółowe wyniki badań. Po zapoznaniu się z nimi podejmiemy ewentualne decyzje.

BEUC opublikowała testy oficjalnych koszulek reprezentacji na dwa dni przed rozpoczęciem piłkarskich mistrzostw Europy. W 6 na 9 sprawdzonych koszulkach wykryto ołów oraz śladowe ilości niklu. Ich stężenie nie przekracza jednak unijnych norm.

Ciężkie metale znaleziono w produkowanych przez Adidasa koszulkach reprezentacji Francji, Hiszpanii, Niemiec, Rosji i Ukrainy oraz robionych przez Pumę koszulkach Włoch. Polskie koszulki produkuje firma Nike.

Normy zostały natomiast przekroczone w przypadku dziecięcych koszulek reprezentacji Niemiec i Hiszpanii. Normy dla ubiorów dziecięcych są ostrzejrze niż te w przypadku ubioru dla dorosłych.

- Fani futbolu płacą aż do 90 euro za koszulki swojej ulubionej drużyny. Mają zatem prawo oczekiwać, że są to przynajmniej bezpieczne produkty, wysokiej jakości. To niepojęte, że w masowych produktach przeznaczonych dla konsumentów stosuje się metale ciężkie. Użycie substancji szkodliwych dla ludzi i środowiska to oczywisty faul producentów - komentuje dyrektor generalna BEUC, Monique Goyens.

Jak zauważa BEUC użycie niebezpiecznych substancji chemicznych jest o tyle zaskakujące, że wszystkie mają swoje bezpieczne dla zdrowia zamienniki.

Więcej o: