Carrefour ucieka z Grecji. Nie wierzy w jej przyszłość

Francuska sieć sklepów Carrefour poinformowała, że wycofuje się z Grecji. Wszystkie swoje udziały w spółce joint venture Carrefour Marinopoulos sprzeda greckiemu partnerowi Marinopoulos.
Decyzja została podjęta w związku "z wyzwaniami, jakie stworzyła sytuacja gospodarcza w Grecji" - czytamy w oświadczeniu firmy. Carrefour na sprzedaży udziałów zarobi ok. 220 mln euro.

Firma Marinopoulos pozostanie jedynym partnerem franczyzowym Carrefoura na Grecję, Cypr, Bułgarię, Albanię i pozostałe kraje bałkańskie.

Carrefour decyzję o wycofaniu się z greckiego rynku podjął dwa dni przed wyborami parlamentarnymi w tym kraju. W sondażach prowadzi na razie koalicja lewicowych partii SYRIZA, która zapowiada odrzucenie dotychczasowego planu oszczędnościowego mającego na celu redukcję zadłużenia Grecji.

Analitycy przewidują, że zwycięstwo SYRIZY i rezygnacja z oszczędności mogą oznaczać odcięcie pomocy finansowej dla Grecji ze strony Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a następnie opuszczenie przez ten kraj strefy euro.

Pod koniec maja plan awaryjny na wypadek opuszczenia przez Grecję strefy euro przygotował największy dystrybutor sprzętu elektronicznego w tym kraju - brytyjski Dixons. Jak poinformował serwis CNBC, firma ograniczyła ilość zapasów w magazynach, zwiększyła ochronę swoich lokali i przygotowała się na czasowe zamknięcie sklepów po powrocie Grecji do drachmy, aby przeczekać okres niepokojów społecznych.

Pod koniec maja nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa sieci Carrefour. Dotychczasowego szefa, Larsa Olofssona, zastąpił Georges Plassat, były prezes Vivarte. Powodem były słabe wyniki handlowego giganta. W 2011 roku zysk netto Carrefoura spadł o 14,3 proc., do 371 mln euro.

Więcej o:
Komentarze (9)
Carrefour ucieka z Grecji. Nie wierzy w jej przyszłość
Zaloguj się
 • loginlogin69

  Oceniono 8 razy 6

  a marinoupoulous czym zaplaci? ano wezmie kredyt w greckim banku, z pieniedzy z pomocy z UE - czyli = carrefour zarobi = francuzi wyprowadza pieniadze podatnika (nie tylko francuskiego) - do prywatnej kieszeni...kuma to ktos, czy zawile?

 • kac

  Oceniono 2 razy 2

  Zbliża się historyczny weekend, w czasie tego weekendu Grecja może wypaść z euro dwa razy ;-P

 • wielebnyelvis

  Oceniono 1 raz -1

  Nastęmny Tesco, Auchan, Real

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX