Gdzie te tanie bilety w Modlinie? "Wyższe ceny wynikają z popularności połączeń"

Otwarcie lotniska w Modlinie miało doprowadzić do znaczących obniżek cen biletów tanich linii lotniczych. Na razie pasażerowie zyskują dzięki agresywnym kampaniom promocyjnym Ryanaira i Wizz Air. Jednak bilety, szczególnie na nieodległe terminy, są w cenach porównywalnych lub nawet wyższych od ofert "normalnych" linii na Okęciu
Na lotnisko w Modlinie czekaliśmy od wielu lat. - To, że w końcu wystartowało i że operują na nim dwie największe tanie linie lotnicze, to wielki dzień dla polskiej gospodarki - ocenia Tomasz Kułakowski, dyrektor Warszawskiej Organizacji Turystycznej. - Jestem przekonany, że zarówno obecnie działające linie, jak i kolejne, które pewnie niedługo też zaczną latać z Modlina, dostarczą duży ruch turystyczny dla regionu i Polski, który może być siłą napędową naszej gospodarki.

Głównym powodem przeprowadzki do Modlina dwóch tanich przewoźników były niskie opłaty lotniskowe. Jak przyznawał w lutym tego roku John Stephenson, wiceprezes linii Wizz Air, na nowym lotnisku przewoźnicy ponoszą o 15-20 proc. niższe koszty. Według jego słów mniej więcej o tyle samo miały też potanieć bilety.

Czy jest taniej?

Jak na razie efektowne są przede wszystkim promocje węgierskiego i irlandzkiego przewoźnika. Głośno było o akcji rozdawania darmowych biletów przez Ryanair na pl. Zamkowym w Warszawie. Chętnych na loty było tak wielu, że sytuacja wymknęła się spod kontroli. Pracownicy Ryanaira zaczęli rzucać bilety w tłum, wiele z nich zostało rozszarpanych przez walczących o darmową wycieczkę klientów. Także Wizz Air ogłasza często promocyjne ceny lotów w popularne miejsca. Zapytaliśmy taniego przewoźnika z Węgier, czy wywiązał się z obietnicy wiceprezesa Stephensona.

- Podwoiliśmy dostępność miejsc za 55PLN, tym samym obniżając naszą średnią taryfę na połączenia z Warszawy o 15 proc. - ujawnia wyborczej.biz Daniel de Carvalho odpowiadający w węgierskim przewoźniku za kontakty z mediami.

Lufthansa wygrywa ceną

Warto więc polować na okazje. Jeśli chcemy dopasować lot do urlopu, a nie urlop do lotu - wówczas tańsze może okazać się lotnisko im. Chopina. W piątek 20 lipca sprawdziliśmy, jak kształtują się obecnie ceny w Modlinie w porównaniu z konkurencją z Okęcia. Wzięliśmy pod uwagę dwa kierunki (do Barcelony i do Dublina) w dwóch terminach - bliskim (1-8 sierpnia) i odleglejszym (30 listopada-8 grudnia).

Założyliśmy, że na każdy z lotów zabieramy ze sobą oprócz bagażu podręcznego jeszcze jedną walizkę. Do samolotów Ryanair do Barcelony na początku sierpnia wolnych terminów już nie ma. Lot linią Wizz Air kosztuje w wybranych przez nas dniach 1016 zł (wliczając w to, oprócz bagażu, także koszt płatności kartą Visa lub Mastercard). Najtańszą ofertę na Okęciu ma Lufthansa - z przesiadką we Frankfurcie polecimy do Barcelony za 797,33 zł. Co zaskakujące Lufthansa jest tańsza niż Wizz Air także w przypadku odleglejszych terminów np. w grudniu. Bilet na lot Wizz Air kosztuje obecnie 1060 zł, a na lot Lufthansą - 856 zł. Bezkonkurencyjny pod względem ceny jest Ryanair, w którym za lot w tym terminie (powrót dzień wcześniej, Ryanair lata do Barcelony trzy razy w tygodniu) zapłacimy z bagażem i kosztami płatnością kartą 502,40 zł.

Także do Irlandii najtaniej polecimy z Ryanairem. W terminie sierpniowym lot do Dublina z największym irlandzkim przewoźnikiem kosztuje 1006,04 zł. Wizz Air, który do Dublina nie lata, oferuje nam jedynie lot do Cork. Koszt podróży to 1106 zł przy wylocie 3 sierpnia (najbliższy możliwy termin). Z Okęcia latają konkurencyjne wobec Ryanaira irlandzkie linie lotnicze Aer Lingus. Za lot na początku sierpnia zapłacimy 1237 zł. W grudniu Ryanairem dolecimy do Dublina za 680,44 zł, a Aer Lingus - 751,41 zł.

Długa (i droga) droga do Modlina

Różnice w cenach, szczególnie na krótkich dystansach, nie są więc na razie duże, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę długi czas dojazdu do modlińskiego lotniska i związane z nim koszty. Najtańsze połączenie z Warszawy oferują Koleje Mazowieckie. Kupując Bilet Lotniskowy możemy z dowolnej stacji kolejowej w stolicy dojechać do Modlina za 12 złotych. Następnie z dworca za 4zł zostaniemy dowiezieni na lotnisko autobusem. To jednak podróż, która zajmuje ponad godzinę. Inną możliwością jest przejazd taksówką. Taki kurs kosztuje około 150 zł, jednak niektóre korporacje (np. Glob Taxi) oferują już przejazd do Modlina po niższej cenie - 99 zł. Próbując wydostać się z Modlina, możemy pojechać autokarem (kurs do Metra Młociny to 29 zł), bądź skorzystać z prywatnego przewoźnika (liczą sobie za przejazd do centrum ok. 100 zł).

- Średnia cena lotów w Modlinie jest niższa, a będzie jeszcze niższa - komentuje obecne ceny Kułakowski - To że obecnie ceny niektórych lotów są porównywalne z cenami na Okęciu, świadczy o dużym zainteresowaniu nowym lotniskiem i jest sukcesem Modlina. Linie lotnicze oferują niższe ceny tylko wtedy, gdy mają dużo wolnych miejsc w samolotach.Cieszysz się z otwarcia nowego lotniska w Modlinie?
Więcej o:
Komentarze (28)
Gdzie te tanie bilety w Modlinie? "Wyższe ceny wynikają z popularności połączeń"
Zaloguj się
 • fla

  Oceniono 19 razy 19

  "Pracownicy Ryanaira zaczęli rzucać bilety w tłum, wiele z nich zostało rozszarpanych przez walczących o darmową wycieczkę klientów. "

  hahaha

 • kompletna_bzdura

  Oceniono 14 razy 14

  Nikt nie mówił że ma być taniej dla pasażerów, ma być taniej dla przewoźnika!

 • zdzichudyrma

  Oceniono 10 razy 8

  a co to ,komuna? loty kosztuja tyle ile sa warte i rynek cene zweryfikuje

  beznadziejny artykul

 • bigos_na_winie

  Oceniono 7 razy 5

  Nie ma czegoś takiego jak darmowy lunch. I nie ma czegoś takiego jak (prawie) gratisowe bilety lotnicze. Niedługo wszystko wróci do (drogiej) normy.

 • zakafior_1

  Oceniono 4 razy 4

  za 12 złotych kupuje się bilet tak zwany lotniskowy, w tym i na autobus z modlina na lotnisko.... sami nawet o tym pisaliście...

 • wydeusz

  Oceniono 6 razy 4

  Co za glupie komentarze tzw. dziennikarzy. Im nizsza cena, tym wieksze prawdopodobienstwo upadlosci firmy. Przyklady biur podrozy i budowniczych autostrad sa az nadto dobrze widoczne.

 • twoteatoroomtwo-tamtaramtamtam

  Oceniono 3 razy 3

  właśnie kupiłem bilet Lufy do Mediolanu na grudzień za 300 zł i to 10 sztuk. To samo z Modlina WizzAir 1000 zł/sztuka.

  Dziękuję, i tyle w temacie.

 • bimm

  Oceniono 3 razy 3

  A gdzie odpowiedź, nie cieszę się gdyż mam teraz przeloty nad domem :).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX