Kubuś, Prince Polo, Sobieski... Polskie marki, które podbijają świat

Polskie produkty coraz mocniej atakują zagraniczne rynki. Kilka z nich, jak np. wafelek Prince Polo, sok Kubuś czy ogórki Urbanek, stało się absolutnymi przebojami poza ojczyzną
Polski turysta odwiedzający Islandię na pewno dostrzeże w tamtejszym sklepie charakterystyczne złoto-czerwone opakowanie wafelków Prince Polo, zwanych tam Prins Póló. Na początku może pomyśleć, że to incydentalna sprzedaż w miejscu, którego właściciel ma żonę Polkę. Jakież będzie zdziwienie, gdy się okaże, że Prince Polo obecne jest praktycznie wszędzie - w każdym supermarkecie, na stacjach benzynowych i w barach. To po prostu najpopularniejszy wafel czekoladowy na Islandii.

Prince Polo produkuje cieszyńska Olza, od 19 lat należąca do koncernu Kraft Foods. Wafelek eksportowany jest do Islandii od lat 50., odbiorcą od samego początku jest jedna i ta sama firma - Asbjorn Olafsson. Na polskim Prince Polo wyrosło całe pokolenie Islandczyków i dziś to pierwsza rzecz, jaka mieszkańcowi tego północnego kraju przychodzi do głowy w związku z Polską. Olza wysyła do Islandii rokrocznie 140 ton Prince Polo w różnych opakowaniach. W 2010 r. na liczącej 300 tys. mieszkańców wyspie sprzedano 2,75 miliona cieszyńskich wafli.

Prince Polo jest też popularny w Czechach, na Słowacji i Węgrzech, a także na Litwie i Ukrainie, gdzie jest sprzedawany pod marką Siesta.

Kubuś ma wiele imion

Do ponad 50 krajów trafiają produkty wadowickiego Maspeksu. Najważniejsze hity eksportowe to soki Kubuś, Tymbark oraz produkty instant, takie jak kawa i czekolada La Festa, zabielacze do kawy Coffeeta, herbatki Ekland, kakao Puchatek. Na wielu rynkach Maspeksowi udało się odnieść spory sukces - Kubuś (występujący także pod markami Kubu, Kubik i Tedi) jest liderem wśród soków marchwiowo-owocowych nie tylko w Polsce, ale i na Litwie, Łotwie, Węgrzech, w Rosji, Rumunii i Bułgarii. Zajmuje drugie miejsce w Czechach i na Słowacji.

Soki, nektary i napoje Tymbark są w czołówce swej kategorii na Węgrzech, Litwie i w Rumunii. Kakao Puchatek (pod nazwą Brumi) jest wiceliderem rynku w Rumunii, na Węgrzech i Ukrainie i nr 3 w Rosji. Marka La Festa nie ma konkurencji m.in. na Ukrainie, w Rumunii, Serbii, Bośni i Hercegowinie i na Węgrzech. Soki Caprio są nr 1 na Słowacji w segmencie produktów ekonomicznych.

Ogółem sprzedaż zagraniczna stanowi 35 proc. obrotów Grupy Maspex. Oprócz Polski firma posiada zakłady produkcyjne w Czechach, Rumunii, Rosji, na Słowacji i na Węgrzech.

Wódka nasza eksportowa

Nie da się pisać o polskich markach popularnych za granicą bez wspomnienia o naszym głównym hicie eksportowym, czyli wódce. Kilka lat temu absolutnym przebojem w Stanach Zjednoczonych - na największym rynku wódki na świecie - była wódka Belvedere, produkowana przez Polmos Żyrardów (marka należy do koncernu LVMH, największego na świecie producenta dóbr luksusowych). Belvedere przetarła szlaki bardziej popularnym markom - teraz przebojem za oceanem jest wódka Sobieski, której twarzą i udziałowcem jest hollywoodzki aktor Bruce Willis.

Być może to jego obecność sprawiła, że Sobieski ustanowiła w USA swoisty rekord - najszybciej w historii udało jej się sprzedać 1 mln kartonów. W ubiegłym roku Amerykanie kupili 9 mln litrów wódki Sobieski - o 21 proc. więcej niż rok wcześniej. Dla producenta, polsko-francuskiej spółki Belvedere SA, Stany Zjednoczone to dziś rynek nr 1, przed Polską, Litwą i Francją. We Francji Sobieski jest najpopularniejszą wódką z importu.

Ogółem wódka o imieniu polskiego króla jest obecna w 60 krajach świata, w tym np. w Indiach, gdzie ma szeroką dystrybucję. - Sobieski jest dziś ósmą marką wódki premium na świecie: osiągnięcie niebywałe jak na produkt o 13-letniej historii - mówi Maciej Meyer, PR manager Grupy Sobieski. - W naszym bezpośrednim zasięgu jest m.in. marka Finlandia.

Rośnie sprzedaż na świecie także innych polskich wódek. W rankingu najszybciej rosnących marek Millionaires Club 2011 znalazły się m.in. Luksusowa (na piątym miejscu, produkowana przez spółkę Wyborowa SA, należącą do Pernod Ricard), Czysta de Luxe (Stock Polska) i Krupnik (Belvedere SA). Blisko pierwszej dziesiątki najpopularniejszych wódek świata plasuje się od lat Wyborowa.

Ogórki polskie, brzuchy mongolskie

- Cały czas pytają, czy mamy coś nowego, bo jeśli tak, to oni by to chcieli mieć - mówi pracownica firmy Bracia Urbanek, znanego producenta przetworów owocowo-warzywnych. Jak się okazuje - znanego nie tylko u nas. Ci, którzy pytają o coś nowego, to Mongołowie. Przetwory Braci Urbanek zawojowały bowiem tamtejszy rynek. Jak to się stało? Podobno sałatki i ogórki konserwowe do Mongolii brali ze sobą polscy studenci. Posmakowały tamtejszym podniebieniom i Polacy zaczęli wozić je pociągami i sprzedawać na bazarach. W końcu Bracia Urbanek podpisali umowy z dwoma autoryzowanymi dystrybutorami. W zeszłym roku firma wysłała do Mongolii prawie 200 kontenerów przetworów, każdy po ok. 21 ton. Nie zdradza jednak, co się w Mongolii najlepiej sprzedaje, by nie "nakierowywać konkurencji na te rynki".

Dziś, podobnie jak z Prince Polo Islandczykom, Polska kojarzy się Mongołom przede wszystkim ze słoikiem przetworów Urbanek.

Więcej o:
Komentarze (64)
Kubuś, Prince Polo, Sobieski... Polskie marki, które podbijają świat
Zaloguj się
 • stix

  Oceniono 51 razy 39

  A gdzie są polskie samochody, pralki, lodówki, telewizory, telefony, samoloty, maszyny, roboty i tak dalej?

 • chabarancza

  Oceniono 39 razy 31

  We Francji spotkałem się też z Żubrówką, która jest tam produktem luksusowym. Nie pamiętam dokładnie, ale chyba za 1 litr trunku trzeba zapłacić ok. 16 Euro. Na Węgrzech popularne są również słodycze Wawel. Zawsze gdy widzę za granicą polskie specjały robi mi się dobrze. Oby tak dalej:)

 • nostalgiczna.emigrantka

  Oceniono 50 razy 28

  Tu w Colorado, polskie slodycze i inne drobne wyroby typu dzemy i soki, widzialam tylko w maciupenkich "regionalnych" sklepikach. Jeden z nich to Sawa Meat and Sausage w Denver (maja tam dwa sklepy), potem jest EuroDeli w Colorado Springs (wlasnosc Ukraincow), rowniez w Colorado Springs jest grecki sklep na Austin Bluffs, w ktorym mozna znalezc maly wybor polskich slodyczy i wafle do tortu.

  Wiem (z opowiadan), ze w Chicago, i pewnie w Illinois, jest duzy rynek na wyroby polskie. Ale Chicago to nie swiat... Illinois tez nie takie duze. Skad ta megalomania? Ja bym bardzo chciala zebym mogla kupic Prince Polo i Ptasie Mleczko tu w Pueblo, np. w King Soopers. Mozna kupic belgijska czekolade, mozna kupic niemiecka, dlaczego nie ma E.Wedla? Albo Goplany? Moze trzeba by bardziej reklamowac, a mniej sie puszyc po gazetach.

  OK, teraz z zapartym tchem czekam na pierwsza negatywna ocene.

 • majuufes

  Oceniono 10 razy 8

  Polscy studenci dorabiają sobie sprzedając ogórki konserwowe na MONGOLSKICH bazarach. Czas umierać .

 • komercyjny02

  Oceniono 14 razy 8

  ADB Advanced Digital Broadcast, dekodery TV cyfr. - największy na świecie (!) wytwórca; dekodery projektowane w Ziel. Górze produkowane są na Tajwanie, zaś centrum dystrybucji jest w Szwajcarii - s-ka notowana na giełdzie w Zurychu.
  ARISTO (notebooki, netbooki i nawigacje firmy COMES). Bogato wyposażone a konkurencyjne cenowo, szczyt możliwości technologicznych. Montaż i konfiguracja odbywają się w Polsce. Wielokrotnie nagradzane.
  AZO Digital Gdańsk. Wymyślili i produkują "banalny" elektroniczny zapalnik do ulicznych lamp (najpierw młodzi inżynierowie sprzedawali nową wersję zasilaczy do laptopów); daje 20% oszczędności. Lampa od pewnego poziomu poboru energii zaczyna wydawać dźwięki, na ich skutek powstaje rezonans. Drgania niszczyły zapalniki. Tego problemu nie rozwiązali potentaci jak Osram czy Philips. Azo opatentował w Europie i USA zapalnik elektroniczny, któremu rezonans nie szkodzi. .
  Pierwsze lampy sterowane elektroniczne pojawiły się właśnie w Londynie. „Mamy przedstawicieli handlowych w Abu Zabi, Dublinie, San Francisco, Izraelu […] Gdy na świecie prezentujemy nasze urządzenia […] pojawia się natychmiastowe zainteresowanie.
  BIG STAR, jeans - powstała w 1972 roku w Szwajcarii i sukcesywnie umacniał pozycję w Europie, zwłaszcza w Niemczech i Francji.W 2007 roku f-mę przejęli B Kaczmarek i W Kostera. Obecnie firma dysponuje ponad 200 sklepami w kraju oraz w Niemczech (17 sklepów), Francji (3), czy Rosji (2). Ma też punkty sprzedaży w Tunezji, Wietnamie, Libanie.
  CAN-PACK z Krakowa to największy producent opakowań aluminiowych dla przemysłu spożywczego i chemicznego w Europie Środk.-Wschodn.. Wspracuje m.in. z Rosją, Rumunią, ZEA, Turcją, Hiszpanią oraz Brytanią. Na początku 2012 firma zdecydowała się wybudować za 100 mln EUR nowoczesną, przyjazną środowisku wytwórnię puszek w Finlandii.
  CENTRUM KLIMA (współzałożyciel i prezes Marek Perendyk). Jeszcze jako "firma w teczce" zdobyła ogromne kontrakty na wykonanie klimatyzacji w CH Auchan w Piasecznie oraz w centrum logistycznym Poczty (wtedy największy tego typu obiekt w Europie). Obecnie Centrum Klima może pochwalić się jedną z najnowocześniejszych fabryk w Europie. Fabryka cały czas się rozbudowuje. W podwarszawskim Wieruchowie są także biura i magazyn główny; produkty Centrum Klima są dostępne w 40 krajach.
  CIARKO 3. w EU producent okapów kuchennych
  CODILIME (z Białegostoku, prezes T Kułakowski, dyr. tech. P Niedźwiedź) współpracowali już z gigantami (FaceBook, Google, MicroSoft), teraz przyszła kolej na największą na świecie firmę telekomunikacyjną - NTT Multimedia Communications Laboratories (NTT MCL – dokładnie ze spółką córką tej firmy, która kieruje ruchem telekomunikacyjnym na całym świecie), dla której opracują najwyższej jakości rozwiązanie wspierające zarządzanie ruchem w sieciach telekom., które będzie wykorzystywane na globalną skalę. CodiLime tworzą młodzi utalentowani programiści, którzy zajmują się tworzeniem zaawansowanych oprogramowań dla biznesu, pracowali przy projektach w Dolinie Krzemowej. Założyciele zdobywali liczne laury w mistrzostwach Europy i świata. Siedzibę ulokowali w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym.
  COMARCH Gr. Kapitałowa z siedzibą w Krakowie - założona w 1993 r. przez prof. Janusza Filipiaka z AGH i 12 studentów - jest jedną z największych spółek informatycznych. Notowana na GPW. Światowy producent rozwiązań informatycznych dla sektorów telekomunikacji, finansów, bankowości, handlu czy usług. Comarch obejmuje sieć spółek na terenie Europy, obu Ameryk oraz Bliskiego i Dalekiego Wschodu.
  DGS Włocławek; 3-ci największy producent nakrętek do butelek z alkoholami
  DRUTEX - jednen z największych producentów okien i drzwi w Europie. Prócz tego Drutex szczyci się obecnością na w USA, Kanadzie, Meksyku oraz Australii. Podpisała m.in. umowę na 836 okien PCW dla nowojorskiego hotelu Hilton.

 • 4v

  Oceniono 8 razy 6

  wszystko ok, tyle że Caprio nie jest sokiem. to tak, jak by hulajnogę nazwać motocyklem.

 • walkaklas

  Oceniono 5 razy 5

  "Kubuś, Prince Polo, Sobieski... Polskie hity za granicą "
  na bezrybiu i rak ryba ...
  ech
  gdzie te statki, turbiny, traktory, sprzęt rolniczy, obrabiarki wysyłane kiedyś prawie na cały świat

 • jonia2012

  Oceniono 8 razy 4

  szkoda ze nie jakies samochody albo cos z dziedziny przemyslu polprzewodnikowego...jedzonko to moze wyprodukowac kazdy...jest dno i na nic lepszego sie nie zanosi

 • tierralatina.pl

  Oceniono 3 razy 3

  W Ameryce Łacińskiej zdarzają się polskie wódki - najczęściej Sobieski, Wyborowa i Zubrówka. Do niektórych państw docierają też produkty Krakusa. A także... polskie sezamki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX