Tesco i Asda sprzedają w marketach wodę z kranu. Firmy się przyznają

Brytyjskie media podały informację, jakoby oba supermarkety sprzedawały wodę mineralną pod własną marką, która pochodzi prosto z kranu. Przedstawiciele obu koncernów, choć początkowo zaprzeczali, w rezultacie przyznali się do procederu. Zaznaczają jednak, że ich woda przechodzi przez szereg filtracji. W Polsce Tesco nie sprzedaje wody z kranu. Nawet ta pod własną marką Tesco jest mineralna lub źródlana.
Brytyjskie dzienniki, w tym "The Telegraph", "Independent" czy "Daily Mail", rozpoczęły dochodzenie w sprawie wód mineralnych sprzedawanych pod marką własną obu supermarketów. Ich zdaniem wody sprzedawane w cenie 17 pensów za dwa litry (około 88 gr) pochodzą prosto z brytyjskich kranów. Różnice w cenie pomiędzy wodami znanych firm a tymi sprzedawanymi przez supermarkety są na tyle duże, że ich zdaniem nie jest to możliwe, aby pochodziły z naturalnego źródła. Do tego brytyjskie dzienniki podkreślają, że w przypadku napełniania butelek wodą z kranu oba supermarkety notowałyby przychody rzędu 2,5 tys. proc. na dwóch litrach wody. Według stawek brytyjskich wodociągów dwa litry wody kosztują jedną trzecią pensa.

Przedstawiciele supermarketu Tesco początkowo zaprzeczali doniesieniom brytyjskiej prasy, podając, że ich woda pochodzi ze źródła we Francji. Jednak ostatecznie skapitulowali i przyznali, że woda nalewana jest z kranu. Everyday Value Still Water , bo taką nazwę nosi woda Tesco, brana jest prosto z miejskich wodociągów. Koncern zaprzecza jednak, że woda nalewana jest prosto z kranu. Najpierw jest ona odchlorowywana, filtrowana i dopiero potem trafia do butelek. Służby sanitarne w Wielkiej Brytanii zapewniają, że woda w brytyjskich kranach jest na tyle bezpieczna i pozbawiona zanieczyszczeń, że nie wpływa negatywnie na zdrowie. Zdaniem służb jest na tyle bezpieczna, że można ją pić nawet bez filtrowania.

Mimo zapewnień służb sanitarnych na Wyspach wybuchła fala protestów i oskarżeń, o to, że oba koncerny nie informowały klientów o pochodzeniu wody. - Tesco sprzedaje szeroki wachlarz swoich produktów, aby trafić do jak najszerszej liczby klientów. Wszystkie nasze produkty są starannie opisane, więc klienci wiedzą, co kupują - podało brytyjskie przedstawicielstwo Tesco.

Supermarket Asda podał natomiast w informacji prasowej, że ich woda pod marką własną filtrowana jest w hrabstwie York. Przedstawiciele firmy poinformowali, że podobnie jak w przypadku Tesco ich woda poddawana jest odchlorowaniu, filtracji i dopiero potem trafia do butelek.

Polskie Tesco uspokaja

Jak się dowiedzieliśmy w rozmowie z przedstawicielami Tesco Polska, woda Everyday Value sprzedawana jest wyłącznie w Wielkiej Brytanii. - Wody sprzedawane w Polsce pochodzą z ujęć głębinowych. Na półkach w Tesco można kupić wyłącznie wody mineralne i źródlane. Tesco Value dostępna w Polsce pochodzi m.in. z ujęć w Jordanowie i Krynicy - mówi Michał Sikora, rzecznik prasowy Tesco Polska. - Nie ma obaw, że woda z Wielkiej Brytanii trafi do Polski. Jednak i woda w tym kraju jest bezpieczna dla zdrowia i przeszła etapy filtrowania i oczyszczania - dodaje Sikora.