Tesco i Asda sprzedają w marketach wodę z kranu. Firmy się przyznają

Brytyjskie media podały informację, jakoby oba supermarkety sprzedawały wodę mineralną pod własną marką, która pochodzi prosto z kranu. Przedstawiciele obu koncernów, choć początkowo zaprzeczali, w rezultacie przyznali się do procederu. Zaznaczają jednak, że ich woda przechodzi przez szereg filtracji. W Polsce Tesco nie sprzedaje wody z kranu. Nawet ta pod własną marką Tesco jest mineralna lub źródlana.
Brytyjskie dzienniki, w tym "The Telegraph", "Independent" czy "Daily Mail", rozpoczęły dochodzenie w sprawie wód mineralnych sprzedawanych pod marką własną obu supermarketów. Ich zdaniem wody sprzedawane w cenie 17 pensów za dwa litry (około 88 gr) pochodzą prosto z brytyjskich kranów. Różnice w cenie pomiędzy wodami znanych firm a tymi sprzedawanymi przez supermarkety są na tyle duże, że ich zdaniem nie jest to możliwe, aby pochodziły z naturalnego źródła. Do tego brytyjskie dzienniki podkreślają, że w przypadku napełniania butelek wodą z kranu oba supermarkety notowałyby przychody rzędu 2,5 tys. proc. na dwóch litrach wody. Według stawek brytyjskich wodociągów dwa litry wody kosztują jedną trzecią pensa.

Przedstawiciele supermarketu Tesco początkowo zaprzeczali doniesieniom brytyjskiej prasy, podając, że ich woda pochodzi ze źródła we Francji. Jednak ostatecznie skapitulowali i przyznali, że woda nalewana jest z kranu. Everyday Value Still Water , bo taką nazwę nosi woda Tesco, brana jest prosto z miejskich wodociągów. Koncern zaprzecza jednak, że woda nalewana jest prosto z kranu. Najpierw jest ona odchlorowywana, filtrowana i dopiero potem trafia do butelek. Służby sanitarne w Wielkiej Brytanii zapewniają, że woda w brytyjskich kranach jest na tyle bezpieczna i pozbawiona zanieczyszczeń, że nie wpływa negatywnie na zdrowie. Zdaniem służb jest na tyle bezpieczna, że można ją pić nawet bez filtrowania.

Mimo zapewnień służb sanitarnych na Wyspach wybuchła fala protestów i oskarżeń, o to, że oba koncerny nie informowały klientów o pochodzeniu wody. - Tesco sprzedaje szeroki wachlarz swoich produktów, aby trafić do jak najszerszej liczby klientów. Wszystkie nasze produkty są starannie opisane, więc klienci wiedzą, co kupują - podało brytyjskie przedstawicielstwo Tesco.

Supermarket Asda podał natomiast w informacji prasowej, że ich woda pod marką własną filtrowana jest w hrabstwie York. Przedstawiciele firmy poinformowali, że podobnie jak w przypadku Tesco ich woda poddawana jest odchlorowaniu, filtracji i dopiero potem trafia do butelek.

Polskie Tesco uspokaja

Jak się dowiedzieliśmy w rozmowie z przedstawicielami Tesco Polska, woda Everyday Value sprzedawana jest wyłącznie w Wielkiej Brytanii. - Wody sprzedawane w Polsce pochodzą z ujęć głębinowych. Na półkach w Tesco można kupić wyłącznie wody mineralne i źródlane. Tesco Value dostępna w Polsce pochodzi m.in. z ujęć w Jordanowie i Krynicy - mówi Michał Sikora, rzecznik prasowy Tesco Polska. - Nie ma obaw, że woda z Wielkiej Brytanii trafi do Polski. Jednak i woda w tym kraju jest bezpieczna dla zdrowia i przeszła etapy filtrowania i oczyszczania - dodaje Sikora.

Więcej o:
Komentarze (67)
Tesco i Asda sprzedają w marketach wodę z kranu. Firmy się przyznają
Zaloguj się
 • franekz

  Oceniono 66 razy 62

  Centy jako waluta w UK - ciekawostka

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 40 razy 32

  Kranówka kranówce nie jest równa - z jakiego regionu, z jakich rur była lana? itd... itp...

 • kawal-chama

  Oceniono 39 razy 25

  To samo jest w PL. Wody ze studni głębinowych rozlewane są do butelek i sprzedawane jako woda mineralna. Żeby było zabawniej Do wszystkich butelek - nie ważne czy sa to wody produkowane na eksport do Niemiec jako wody "premium" czy jako zwykłe wody "noname" Żeby było zabawniej testy wody odbywają się już po wysłaniu do klienta. Jeśli coś nie pasuje towar wycofywany jest po cichu z marketów. O jakiej firmie piszę? Proszę sobie znaleźć rozlewnię w woj. opolskim wtedy będziecie wiedzieć ;)

 • maxtrolynsky

  Oceniono 18 razy 18

  Przynajmniej w UK napisali jakie marki sprzedają wodę z kranu, ludzie jak na tacy mają napisane że TESCO i ASDA.

  W Polsce sól drogowa w kiełbasie, ale producent tego syfu jest chroniony prawnie i marki podać nie można...

  Kraj ABSURDÓW !

 • eldemon

  Oceniono 15 razy 13

  Jakim trzeba być przygłupem, żeby kupować w sklepie wodę, niby mineralną po 0,70 do 1,90 PLN, którą w domu mamy po 7-9 PLN za 1m3, czyli 1000 litrów!! Producenci, a raczej rozlewacze wody mają na tym lepszy interes, niż producenci alkoholu!

 • yatsol

  Oceniono 14 razy 10

  W Tesco w Anglii woda mineralna jest okropnie droga i nie ma Tesco Value. Ta za 17 pensow to po prostu woda butelkowana i Tesco nie upiera sie, ze jest mineralna. Zreszta w Anglii nie zauwazylem jakiegos szalu na mienerlna tak jak w Polsce. Woda to woda i juz. A kranowke tez tu pije kazdy od dziecka. I to jest normalne, nie dlatego, ze jakas super jakosc, ale dlatego, ze to po prostu woda. A w Polsce jakas jazda na glebinowki,minerlane, solanki itd, potem co drugi ma kamienie na nerkach albo gdzies tak jeszcze. No to chlup - z kranowki.

 • 3alfa.alfa

  Oceniono 5 razy 5

  A u nas sprzedaje się rakotwórczą sól drogową jako spożywczą i mieszaninę wapna z pigmentami jako jajka w proszku

 • arius5

  Oceniono 5 razy 5

  Po prostu dlatego, ze woda w kranie w Anglii jest jakosciowo lepsza od wody w butelkach.
  W Skandynawii np.pisze sie otwarcie, aby nie kupowac wody w sklepach, tylko pic kranowke.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX