Kto się skusi na bombonierkę? Znany producent słodyczy na sprzedaż

Firma Cukiernicza Solidarność może wkrótce zostać przejęta przez Krajową Spółkę Cukrową - największego producenta cukru w Polsce. KSC dzięki przejęciu chce umocnić swoją pozycję i powalczyć o zyski na rynku słodyczy
Firma Cukiernicza Solidarność powstała w 1952 roku. Na początek lat 60. datuje się narodziny produktu, który do dziś jest wizytówką firmy - Śliwki Nałęczowskiej w czekoladzie. Przez sześćdziesiąt lat funkcjonowania na rynku polski producent wyrobił sobie silną pozycję, dzięki której jest w stanie konkurować z zagranicznymi produktami. Teraz producent bombonierek, pralin, czekoladek czy krówek może trafić w ręce Krajowej Spółki Cukrowej. Ta dzięki przejęciu liczy na umocnienie swojej pozycji na rynku słodyczy. Z informacji, jakie przedstawił portalspożywczy.pl, wynika, że rozmowy pomiędzy firmami mają się rozpocząć jeszcze we wrześniu.

KSC jest największym producentem i sprzedawcą cukru w Polsce. Jej udział w rynku wynosi około 40 proc. Spółka funkcjonuje jako ogólnopolski koncern, w skład którego wchodzi siedem cukrowni położonych w pięciu województwach. Głównym produktem wytwarzanym przez spółkę jest cukier biały.

Do spółki KSC należy obecnie lubelska Fabryka Cukierków "Pszczółka:, która specjalizuje się w produkcji karmelków - flagowe marki to Jogusie, Musss i Mieszanka Imieninowa. Poprzez przejęcie Solidarności KSC planuje wzmocnić pozycję w regionie. Pomóc w realizacji celów ma też przejęcie w ubiegłym roku cukrowni w Mołdawii.

Jak podał portalspożywczy.pl, w ostatnim roku obrotowym (2010/2011) przychody Krajowej Spółki Cukrowej wyniosły niemal 1,8 mld zł - co oznacza wzrost o ponad 18 proc. rok do roku. Zysk operacyjny wyniósł natomiast 374 mln zł, poprawiając tym samym wynik o ponad 50 proc. Solidarność jest jednym z największych producentów słodyczy na naszym rynku. Branża ta to obecnie jeden z najdynamiczniejszych segmentów rynku cukierniczego. W 2010 roku spółka Solidarność miała 255 mln zł przychodów i 9,8 mln zł zysku netto.

KSC nie jest jednak jedyną firmą zainteresowaną przejęciem FC Solidarność. Na początku sierpnia w mediach pojawiły się informacje, że wśród potencjalnych nabywców jest producent słodyczy i napojów Colian. - Rozmawiamy ze wszystkimi w branży, również z Colianem, i to od kilku lat - powiedział wtedy Dariusz Marek, prezes Solidarności. Colian jest właścicielem takich produktów jak Jutrzenka, Goplana, Grześcki czy Akuku.

Więcej o: