Carrefour wyjdzie z Polski? Aby uwolnić gotówkę

- Carrefour, drugi co do wielkości światowy detalista, być może będzie potrzebował 3 mld euro, by ożywić sprzedaż w europejskich hipermarketach zmagających się z kłopotami. Niewykluczone, że po tym, jak w czerwcu firma opuściła nękaną recesją Grecję, wycofa się również z krajów o mniejszym znaczeniu strategicznym, takich jak Turcja, Indonezja czy Polska, aby uwolnić gotówkę - twierdzi agencja Reuters.
Według agencji nowy dyrektor generalny Georges Plassat rozważa alternatywne sposoby finansowania zmian, m.in. wprowadzenie na giełdę części przedsięwzięć na rynkach wschodzących, zwłaszcza wielce dochodowych latynoamerykańskich. Analitycy zgadzają się, że finanse Carrefoura są napięte, więc plan zmian trzeba będzie sfinansować za pomocą źródeł zewnętrznych.

Wyzwaniem, przed którym stoi nowy dyrektor generalny, jest znalezienie dodatkowej gotówki przy jednoczesnej redukcji zadłużenia. Plassat objął stanowisko prezesa w maju z zadaniem odwrócenia niekorzystnych trendów w firmie na rynkach europejskich. Szczegółowy plan naprawy ma przedstawić 30 sierpnia wraz z wynikami firmy za pierwsze półrocze.

W ostatnich latach Carrefour wycofał się z Japonii, Meksyku, Rosji i Tajlandii.

Plassat wyraźnie dał do zrozumienia, że firma pozostanie w Brazylii i Chinach, ale analitycy spodziewają się odwrotu z Indonezji, Turcji, Polski, Rumunii, Malezji, Tajwanu i Singapuru. W sumie miałoby to przynieść wpływy w wysokości od 1 do 3 mld euro.

Analitycy oceniają, że nabywcami sklepów w Europie Wschodniej będą brytyjskie Tesco, francuski Auchan i amerykański gigant Wal-Mart.

Więcej o:
Komentarze (5)
Carrefour wyjdzie z Polski? Aby uwolnić gotówkę
Zaloguj się
 • monika.jastrzebska

  Oceniono 10 razy 4

  Carrefour zawsze był "droższy" od innych supermarketów. Dodatkowo miał starannie "wybrane" i niekoniecznie atrakcyjne marki produktów w swoim asortymencie. Makarony- tylko Lubella i Malma. Dlaczego? W np. Auchon mamy cały regał różnych marek makronów. Klient dziś jest wymagający, a takie ograniczanie go, nie służy tej marce.

 • jacekzwawy

  Oceniono 9 razy 3

  Biedronka forever!

 • extrafresh

  Oceniono 7 razy 1

  Bye, bye!

 • greges58

  Oceniono 7 razy -5

  Auchan może nawet być !!!
  firma z klasą...

  Tesco wprowadzi swoje gó...ane towary i prostackie obyczaje ?
  sklep dla biedoty !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX