Czterech chętnych na Zwierzyniec. Kto przejmie znany Browar?

Browar Ciechan oraz Perła - Browary Lubelskie chcą wydzierżawić browar w Zwierzyńcu. Do starosty zamojskiego wpłynęła też oferta od przedsiębiorcy ze Świdnika oraz jedna anonimowa.
- Wpłynęły cztery oferty, wpłacono cztery wadia - potwierdza Henryk Matej, starosta zamojski, na którego terenie znajduje się Zwierzyniec. Starosta po raz drugi usiłuje wskrzesić XIX-wieczny browar w Zwierzyńcu, który został zamknięty kilka lat temu. Zwycięzca zeszłorocznego przetargu nie wznowił produkcji piwa, na czym zależało samorządowi, w związku z czym rozpisano nowy przetarg na 15-letnią dzierżawę. Termin składania ofert upłynął w poniedziałek 27 sierpnia.

O sytuacji browaru w Zwierzyńcu pisaliśmy w zeszłym tygodniu .

- Złożyliśmy ofertę i mamy nadzieję, że komisja weźmie pod uwagę to, że specjalizujemy się w małych browarach - mówi Marek Jakubiak, właściciel Browaru Ciechan i Browaru Lwówek Śląski. Jakubiak już w zeszłym roku usiłował zainwestować na Lubelszczyźnie, jednak w poprzednim przetargu liczyła się wyłącznie cena dzierżawy i Jakubiaka pokonała spółka Euro-Projekt (ta, która ostatecznie nie rozpoczęła produkcji). Dlatego starostwo wpisało tym razem do warunków przetargu, że zwycięzca musi uruchomić produkcję w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy i warzyć minimum 10 tys. hektolitrów piwa rocznie.

Taki wymóg gotowe są też spełnić Browary Lubelskie, producent m.in. piwa Perła. Za PRL browar w Zwierzyńcu był częścią Zakładów Piwowarskich w Lublinie, następnie Browary Lubelskie dzierżawiły zakład w Zwierzyńcu. W 2008 r. przestały jednak tam warzyć piwo, a w 2010 r. zrezygnowały z dzierżawy, tłumacząc, że produkcja w Zwierzyńcu jest nieopłacalna. Jednak cały czas Perła czuje się w Zwierzyńcu jak u siebie - Browary Lubelskie złożyły do Sądu Rejonowego w Zamościu wniosek, by do księgi wieczystej zwierzynieckiego browaru wpisać ostrzeżenie, że Perła stara się o stwierdzenie zasiedzenia browaru w Zwierzyńcu. W piątek sąd oddalił wniosek dotyczący wpisania ostrzeżenia, sama sprawa o stwierdzenie zasiedzenia rozstrzygnie się w Prokuratorii Generalnej. Do browaru roszczą też sobie prawa potomkowie założyciela Stanisława Kostki Zamoyskiego.

- Trzecią ofertę w przetargu złożył przedsiębiorca ze Świdnika Robert Kasprzak, czwarta koperta nie jest podpisana - informuje Henryk Matej. Komisja ma otworzyć oferty w poniedziałek 3 września, wówczas okaże się, które oferty spełniają kryteria formalne. Umowa dzierżawy zostanie zawarta najpóźniej w ciągu 7 dni od daty rozstrzygnięcia przetargu.