Uwaga na sklep Tylkomarkowe.pl! 16 osób doniosło na policję

Zawiadomienia w sprawie sklepu internetowego Tylkomarkowe.pl, który pobierał pieniądze, a nie wysyłał towaru, złożyło w warszawskiej komendzie policji 16 osób. Sumy, jakie wpłacili pokrzywdzeni, wahają się od 1 tys. do 1,5 tys. zł.
- Postępowanie się toczy, wszystkie zawiadomienia połączyliśmy w jedną sprawę - informuje nadkomisarz Magdalena Bieniak, oficer prasowy Komendy Rejonowej Policji Warszawa II, na której terenie zarejestrowany był sklep Tylkomarkowe.pl .

O problemach klientów z tym sklepem pisaliśmy w kwietniu . Opisaliśmy przypadek pana Piotra, który w Tylkomarkowe.pl kupił nawilżacz powietrza za 444 zł (z dostawą). Sprzętu nie zobaczył do dziś. Na forach internetowych znaleźliśmy mnóstwo opinii innych zdenerwowanych klientów, którzy wpłacili pieniądze za zamówiony towar, a nie dostali go. Nie mogli też dodzwonić się do sklepu. Wielu zapowiadało, że odda sprawę na policję.

Ostatecznie zrobiło tak 16 osób. - Są to pokrzywdzeni, którzy po wpłaceniu pieniędzy nie otrzymali zamówionego towaru. Sumy, jakie wpłaciły te osoby, wahają się od 1 tys. do 1,5 tys. zł - informuje Bieniak. - Policjanci ustalili właścicieli tych sklepów. Na obecnym etapie zostali oni przesłuchani w charakterze świadków.

Nie wiadomo, kiedy skończy się śledztwo. Strona internetowa sklepu przestała działać. Bieniak informuje, że jeżeli w toku prowadzonego postępowania okaże się, że doszło do przestępstwa, właściciel sklepu internetowego usłyszy zarzut oszustwa. Grozi za to do 8 lat więzienia.

KRP Warszawa II nie prowadzi statystyki dotyczącej skarg na działalność sklepów internetowych. - Z doświadczenia policjantów zajmujących się tego typu sprawami wynika, że do komendy zgłaszają się najczęściej osoby, które wpłaciły pieniądze za towar, którego nie otrzymały. Po złożeniu zawiadomienia przez oszukaną osobę w wielu przypadkach właściciele sklepów zwracają wpłacone środki - mówi Magdalena Bieniak.

Jak nie dać się oszukać na e-zakupach?

Policja apeluje, by być ostrożnym przy zakupach w internecie. Przede wszystkim:

- należy korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych portali, zasięgnąć o nich opinii wśród znajomych i na forach internetowych; przy zakupach na aukcjach czytać komentarze o sprzedającym: jeśli mało jest pozytywnych lub przeważają negatywne, lepiej zrezygnować

- nigdy nie kupować w sieci, korzystając z komputera w kafejce internetowej, tam najłatwiej o utratę poufnych danych

- przy płaceniu kartą zwracać uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i szyfrowane: na dole strony bądź w oknie przeglądarki powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a w adresie literki "https"

- jeśli nie mamy pewności, czy sklep jest uczciwy, można zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze (jeśli jest taka możliwość)

- otrzymując ofertę mailem, nie korzystać z linków, tylko wchodzić na stronę sklepu, wpisując adres w oknie przeglądarki: unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

Policjanci radzą też, by zachować całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, ułatwi to policji ujęcie go.

Więcej o: